logo Silvarium tisk

Státní fond životního prostředí (SFŽP) bude v příštím roce hospodařit s výdaji 49,92 miliardy korun. Jeho příjmy by měly představovat stejnou částku. Návrh rozpočtu fondu dnes schválila Sněmovna. Letošní schválený rozpočet fondu činí 34,54 miliardy, očekávané příjmy 32,25 miliardy. Největší podíl příjmů fondu pro příští rok, skoro 40,1 miliardy korun, tvoří Modernizační fond, který má mimo jiné pomoci s přechodem tuzemské energetiky na šetrné zdroje.

Ze státního rozpočtu, konkrétně z rozpočtové kapitoly ministerstva životního prostředí, má dostat SFŽP přes sedm miliard korun. Z nich více než 6,1 miliardy korun bude pocházet z Národního plánu obnovy a 466 milionů korun z programu Nová zelená úsporám. Na spolufinancování a správu dotací z norských fondů má fond získat 266 milionů korun.

Příjmy fondu z poplatků mají v příštím roce dosáhnout téměř 2,3 miliardy korun. Z nich 1,27 miliardy korun bude činit poplatek za ukládání odpadů na skládky, 320 milionů korun platby za odebranou podzemní vodu, 220 milionů korun odvody za dočasné a trvalé odnětí zemědělské a lesní půdy, 200 milionů korun poplatek za znečišťování a 175 milionů korun platba za vypouštění odpadních vod do povrchových vod.

Většina výdajů půjde na Modernizační fond, a to 40,78 miliardy korun. Přes 6,5 miliardy Kč dá fond na Národní plán obnovy, více než 1,6 miliardy korun na Národní program Životní prostředí a 379 milionů korun na půjčky ke spolufinancování projektů Operačního programu Životního prostředí. Výdaje na provoz kanceláře fondu jsou rozpočtovány ve výši 755 milionů korun, počítá se s 615 zaměstnanci.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě