logo Silvarium tisk
Název: Sníh lesákům zatím pily nezastavil
Zdroj: Právo
Datum: 25.01.2007
Autor: František Kšajt
Rubrika: ZpravodajstvíSněhová kalamita ale v lese násobí nebezpečí od padajících stromů

Sněhová kalamita škodí především řidičům na silnicích. Lesníkům však sníh zatím pily nezastavil. Pracují teď především na uvolnění přístupových lesních cest, aby se ke stromům padlým po větrné spoušti dostali s technikou. Sníh však násobí nebezpečí, které hrozí od padajících, narušených stromů.
"Sníh nám tolik v těžbě nevadí. Ale čísla ztrát po větrné kalamitě, jak je zpřesňujeme, se zvětšují. V Karlovarském kraji, kde už také platí v lesích vládou vyhlášený stav nouze, ztráty narostly k dnešnímu dni k obludnému číslu 500 000 m3 dřevní hmoty. Kalamitu jsme připraveni likvidovat. Čekáme na nejbližší informace z vedení LČR v Hradci Králové, abychom započali práce. Času využíváme k tomu, abychom si rychle uvolnili přístupové cesty k polomům," uvedl ve středu pro Právo ředitel inspektorátu LČR Karlovarského kraje Jiří Holický.
Stejný názor má Jaroslav Vlášek, vedoucí Lesní správy Toužim, který zdůrazňuje nebezpečí, které nyní v lese číhá: "Hospodaříme na 23 000 ha lesa. Do ztrát, které čítají u nás neuvěřitelných 140 000 m3 dřeva, jsme už zahrnuli i nahnuté stromy, které by sníh mohl povalit. Zdravým stromům v porostu ale sníh zatím nevadí. Tolik jej ještě nenapadlo," vysvětlil pro Právo Jaroslav Vlášek.
"Chodit do lesa po větrné kalamitě je samozřejmě o to víc nebezpečné. Stromy mají narušené kořenové systémy a váha přibývajícího sněhu by je mohla svalit. Velké ztráty jsou i na oplocenkách, které máme na mnoha místech vichrem a padajícími stromy poničeny," dodal.Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě