logo Silvarium tisk
Název: Sníh zvětšuje rozsah kalamity v jihočeských lesích
Zdroj: Právo
Datum: 25.01.2007
Autor: Petr Pokorný
Rubrika: Plzeňský kraj


Správci varují před vstupem do narušených porostů na celém území kraje, hrozí pád stromů

Region

Rozsah jedné z nejhorších lesních kalamit v posledních desetiletích na jihu Čech bude zřejmě ještě větší, než správci lesů očekávali. Naplnily se totiž jejich obavy, že začne sněžit.
"Situace po orkánu z minulého týdne se bohužel dále komplikuje. Sníh jednak brání v rychlém zahájení prací na likvidaci polomů, a současně může jejich rozsah dramaticky zvýšit," řekl v úterý Právu zástupce ředitele jihočeského inspektorátu Lesů České republiky Radek Pomije.
Už nyní přitom státní lesy označují kalamitu za zcela mimořádnou. Podle odhadů padly na území spravovaném jihočeským inspektorátem Lesů ČR nejméně dva milióny krychlových metrů vesměs dospělých smrkových porostů. Jen ve vyšších partiích Novohradských hor padlo více než 800 tisíc kubíků dřeva. Další desítky tisíc kubíků leží v městských a soukromých lesích.
"V našem případě činí polomy dle předběžných údajů až 15 tisíc krychlových metrů dřeva, což je přibližně naše dvouletá těžba. Při současném počasí ale mohou být škody ještě daleko větší," konstatoval vedoucí úseku lesů a myslivosti společnosti Lesy a rybníky města České Budějovice Josef Schoř.
Správci lesů na celém území kraje v současné době unisono varují před vstupem veřejnosti do těžce poškozených lesů, v nichž hrozí další pády narušených stromů. Například na Českokrumlovsku bude po vyhlášení tříměsíčního zákazu vstupu do obecních lesů Přídolí a Mirkovic ve středu 24. ledna vyhlášen i zákaz vstupu do lesů v lokalitě Zvonková u Horní Plané.
"Jde o část šumavského národního parku, spadající pod státní správu lesů obce s rozšířenou působností, tedy Českého Krumlova. V oblasti Zvonkové hrozí nebezpečí pádu vyvrácených stromů. Občanům, kteří se přes zákaz budou v lese pohybovat, hrozí podle lesního zákona postih za přestupek do výše pěti tisíc korun," uvedla mluvčí českokrumlovského městského úřadu Jana Zuziaková.

Rozhodne ministerstvo

"Park bude ve spolupráci s městskými úřady nucen omezit vstup do některých částí kvůli ohrožení života turistů. Ti by měli striktně dodržovat zákaz vstupu do kalamitou zasažených částí lesních porostů. O zákaz vstupu na území parku jsme požádali i další pověřené obce, Klatovy, Sušici, Vimperk a Prachatice. Ty rozhodnutí postoupily ministerstvu zemědělství," sdělil ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Alois Pavlíčko.
V Národním parku Šumava padly vlivem orkánu statisíce kubických metrů dřeva. Přesnější odhad není možno zatím vyčíslit, protože terénní pracovníci se do některých míst ještě nemohli kvůli polomům dostat. Mnohá kalamitní místa zůstávají nepřístupná. K nejpostiženějším místům Šumavy patří Borovoladsko a Prášilsko.

Regionální mutace| Právo - Plzeňský kraj


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě