logo Silvarium tisk

Zdroj: ČT 24
Datum: 21.10.2007
Moderátor: Václav Moravec
Relace: Otázky Václava Moravce

ODKAZ NA RELACI (rozhovor s ministrem Gandalovičem od 31. minuty)

Moderátor
A na samotný závěr. Ministerstvo zemědělství v pátek vypsalo výběrové řízení na nového generálního ředitele Státního podniku Lesy České republiky, který spravuje asi polovinu lesních porostů v zemi. Na funkci šéfa Lesů České republiky v pondělí rezignoval Jiří Holický. Podnik dočasně řídí jeho výrobně technický ředitel Vladimír Dolejský, dosavadní šev podniku, Holický, oficiálně funkci opustil z osobních důvodů. Server deníku Euro ale napsal, že hlavním důvodem byly neshody s ministrem zemědělství a s Ministerstvem zemědělství o manažerském řízení formy. Lesy České republiky se v posledních letech potýkají s problémy řádně vypsat tendry na lesnické práce v hodnotě zhruba miliardy korun. V lesích České republiky se střídají ředitelé téměř rok, co rok. Pane ministře, teď to neberte jako osobní, vy neberete to tedy jako osobní selhání té výměny součastné rezignace pana Holického, protože vy jste ho vybral, pokud se nemýlím.

Petr Gandalovič /ODS/,ministr zemědělství:
Pan ředitel mne požádal o uvolnění z funkce z osobních důvodů a já si myslím, že to nevyžaduje dalšího komentáře. Na druhou stranu chtěl bych vyzdvihnout

Moderátor
Neberete to jako osobní selhání?

Petr Gandalovič /ODS/ ministr zemědělství:
Chtěl bych vyzdvihnout to, že se nám dobu toho třičtvrtě roku, co byl pan ředitel ve funkci, tak se podařily minimálně dvě věci. Jednak jsme zvládli kalamitu Kyrill, což je jedna z největších kalamit za posledních deset let, patnáct let. V součastné době všechno dřevo je z lesa, kůrovcová kalamita se nekonala, protože skutečně ten zásah byl rychlý a razantní. A druhá věc, a to je ještě důležitější, České republice hrozilo řízení před evropskou komisí, právě za ty špatně vypsané tendry, za dobu minulých vlád. A to nebylo malé řízení, to by byla pokuta ve výši mnoha miliard korun. A já musím dnes říci, že se nám podařilo naší argumentací a našim postupem toto řízení odvrátit. To znamená, že evropská komise je zastavila. To si myslím, že jsou dva nesporné úspěchy za toto období.

Moderátor
Za osobní selhání, ptám se po třetí a naposledy. To nepovažujete.

Petr Gandalovič /ODS/,ministr zemědělství:
Já musím říci, že teď budu samozřejmě usilovat o to, abych našel dobrého, nového ředitele, který tu situaci zvládne na daleko delší období, než se to podařilo v součastné chvíli.

Moderátor
Vy jste, pane předsedo Hašku, požadoval transparentní výběrové řízení v týdnu, když jsem sledoval vaše vystoupení. Teď je vypsáno s termínem do 9. listopadu. Zmírňuje tento fakt vaší kritiku vůči ministrovi zemědělství, Petru Gandalovičovi?

Michal Hašek /ČSSD/, stínový ministr zemědělství:
No tak především je na místě říct, že možná Lesy České republiky by si zasloužily jednu takovou to samostatnou debatu. V pěti minutách nejsme schopni pojmout všechny problémy. Já jsem rád, že pan ministr vyšel vstříc požadavku, podle mě zcela legitimnímu požadavku opozice, na to, že teď se to místo obsadí v řádném transparentním výběrovém řízení. A zároveň k tomu, co tady řekl, je také namístě připomenou, že když odcházel minulý generální ředitel, tak bylo tak jaksi pod čarou řečeno, že možná jeden z těch důvodů je také ten problém jednání s evropskou komisí. Pokud se ta záležitost ustálí, to dobře pro zájem celé České republiky. Myslím si, že toto trošku v tuto chvíli je určitou satisfakcí k bývalému generálnímu řediteli. A každopádně, myslím si, že lesnická politika, budoucnost podniku Lesu České republiky, jsou také téma, které bychom měli nadřadit běžnému politickému boji. Protože to není téma na vaše funkční období a případně funkční období vašeho nástupce. Lesnická politika formuluje ty věci na roky a desítky let dopředu. A tady bychom měli mít zcela jasno, co bude Českou republiku čekat.

Moderátor
A tím jste se, pánové, pozvali do dalších Otázek, zhruba za dva měsíce, kdy se budeme věnovat tady problematice Lesů České republiky. Děkuji Petru Gandalovičovi, místopředsedovi ODS a ministru zemědělství, a někdy příště nashledanou.

Petr Gandalovič /ODS/,ministr zemědělství:
Děkuji za pozvání a nashledanou.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě