logo Silvarium tisk

Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
Zástupci Lesů České republiky na straně jedné a přírodovědci na straně druhé. Dnes v Hradci Králové jednali o hospodaření na soutoku Dyje a Moravy, takzvané Moravské Amazonii. Ekologové kritizují postup státního podniku při těžbě dřeva a varují před poklesem rozmanitosti druhů rostlin a zvířat.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Oblast na soutoku Dyje a Moravy, takzvaná Moravská Amazonie.

Mojmír VLAŠÍN, člen, Česká společnost pro ochranu netopýrů
Jsou to vlastně nejrozsáhlejší, dá se říct, komplexy lužních lesů ve střední Evropě a na to jsou vázané různé druhy, zvláště chráněných živočichů, a zvláště chráněných rostlin.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Na území hospodaří Lesy České republiky. A někteří přírodovědci a zástupci ekologických organizací říkají, že špatně. Co se jim nelíbí, přijeli říct řediteli státních lesů.

Lukáš ČÍŽEK, člen, Česká společnost entomologická
Dochází k poškozování přírodních hodnot toho území. To území je spravováno jako zdroj dřeva, téměř bezvýhradně, a přitom by vyžadovalo velmi citlivý přístup a citlivou péči.

Josef VOJÁČEK, generální ředitel Lesy ČR
Rozhodně zde nejsme orientováni na zisk, ale náš cíl je zachování lužního lesa v této oblasti, zachování těch nejstarších stromů, doupné stromy, výstavky. To všechno už dneska běží a zase je diskuse o tom, v jaké míře.

Miroslav TOMAN, ministr zemědělství /nestr. za ČSSD/
Prostě je potřeba si uvědomit, že to, co se dneska chce chránit, takže to je výsledkem práce generací lesníků, kdyby ti lesníci tam nebyli a nehospodařili, tak dneska se nemáme do čeho vrhnout.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Staré mohutné stromy zachovat, naopak mladší porosty prosvětlit a změnit i systém sečení travnatých ploch. Části jich nechat spásat třeba zubry, tak znějí některé požadavky přírodovědců.

Josef VOJÁČEK, generální ředitel Lesy ČR
Navázali jsme komunikaci. Je zde natažená k ruka jednání.

respondent
Nevidím úplně moc silný posun, nicméně je tu první krůček k nějaké další diskusi.

Přemysl ŠRÁMEK, redaktor
Státní podnik oponenty vyzval, aby své požadavky pro další jednání konkretizovali. Helena Ondřejová a Přemysl Šrámek, Česká televize.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě