logo Silvarium tisk
Název: Spoušť po Kyrillovi trápí lesníky
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 04.08.2007
Autor: MAREK KERLES
Rubrika: Domov

V šumavských lesích stále leží statisíce kmenů po lednovém ničivém orkánu

VIMPERK Zatímco lyžaři toužebně očekávají, že nadcházející zima přinese na Šumavu více sněhu než ta poslední, lesníci mají zcela opačné přání. Polomy po lednovém orkánu Kyrill se na Šumavě podařilo zlikvidovat už zhruba ze dvou třetin. Kvůli problémům s dopravou a zpracováním padlých kmenů však u lesních cest stále leží statisíce pokácených a rozřezaných stromů. Rychlost odvozu dřeva, které s každým dnem skladování ztrácí na hodnotě, bude přitom podle lesníků záležet především na počasí.
    "Do konce roku můžeme odvézt 200 000 kubíků, stejně jako jenom 20 000. Opravdu záleží na tom, jaká bude zima," řekl LN zástupce ředitele Národního parku Šumava Libor Hošek. Pokud podle něj napadne hodně sněhu, většina dřeva skladovaného u cest zůstane ležet v lese až do jara.
    Místo třeba k výrobě nábytku pak ale bude takové dřevo sloužit za mnohem nižší cenu třeba k průmyslovým účelům.
    "Rychleji už odvážet nemůžeme. Pily se potýkají s nadbytkem, především se však stále potýkáme s nedostatkem železničních vagonů," uvedl Hošek.
    Požadavek parku na železniční vagony jsou podle něj České dráhy schopny plnit maximálně z jedné třetiny. Vedení Českých drah se přitom hájí tím, že kalamitu takového rozsahu nemohli železničáři předpokládat, a ani se na ni tudíž připravit.
    Jen v šumavském národním parku lednový orkán vyvrátil či poškodil 800 000 kubíků dřeva, z toho už se lesníkům podařilo zpracovat zhruba dvě třetiny.
    V nejcennějších zónách rezervace s takzvaným bezzásahovým režimem polomy zůstanou ležet. Problém ale představuje 280 000 kubíků, které už nařezané čekají v lese na odvoz.
    Kromě toho, že klesá kvalita dřeva, představují tisíce hromad s těžkými kládami i nebezpečí pro turisty, kteří stále musejí dávat pozor i na těžkou techniku.

Zákaz vstupu platí až do září

Zcela uzavřené pro návštěvníky už zůstávají jen některé lokality v Novohradských horách, které orkán poškodil nejvíce z celého Česka. "Zákaz vstupu bude platit až do konce září zhruba na pětině rozlohy naší lesní správy," řekl LN novohradský lesní správce Petr Žemlička. Vyzývá ale turisty, aby se v přístupných lesích pohybovali se zvýšenou opatrností.
    Také v Novohradských horách totiž zůstávají ležet u cest statisíce kmenů, čekajících na odvoz. "My máme problém s tím, že nám krajský úřad nepovolil vjezd kamionů na některé silnice a těžká auta musí třeba k vlaku vozit dřevo po delší a složitější cestě lesem," tvrdí Žemlička. Kromě klesající kvality dřeva, uskladněného u cest, přitom hrozí hromadám smrkových kmenů napadení kůrovcem a následné rozšíření brouka do zdravých porostů. Dokonce i v šumavském národním parku se část ležících stromů postřikuje na základě ministerské výjimky speciálním chemickým roztokem, což ale zase kritizují ekologové.

Foto popis: Dvě třetiny ze zhruba 800 000 kubíků dřeva, zasažených lednovým orkánem, se už podařilo v národním parku zpracovat.
Foto Autor - Foto ČTK - David Veis

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě