logo Silvarium tisk

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) s blížícím se koncem roku vybízí návštěvníky i místní obyvatele, aby nepoužívali zábavní pyrotechniku a tzv. létající lampiony štěstí. ČTK o tom dnes informovali představitelé Správy KRNAP. Zákaz ohňostrojů nebo používat zábavní pyrotechniku platí pouze na území národního parku, nikoliv na území jeho ochranného pásma.

„Zábavní pyrotechnika ruší domácí i divoká zvířata a obtěžuje i mnohé lidi, zvlášť když si chtějí odpočinout od hluku města. Pyrotechnika také zvyšuje koncentraci těžkých kovů v ovzduší," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

V létě 2017 vstoupila v platnost novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která ohňostroje a používání zábavní pyrotechniky na území národních parků zakazuje. „Vítáme, že se k zákazu dobrovolně připojují i některá krkonošská města a obce," uvedl Drahný.

Správci KRNAP upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu a zvyšují riziko požárů. „I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch," uvedl Drahný.

Bez silvestrovského ohňostroje budou mít oslavy například ve Vrchlabí v podhůří Krkonoš, závěr letošní roku tam vyvrcholí laserovou show. Vedení dvanáctitisícového města žádá obyvatele a návštěvníky, aby na přelomu roku upustili od zábavní pyrotechniky a silvestrovského ohňostroje. Silvestrovská akce nazvaná #VrchlabiNepraska bude na náměstí T. G. Masaryka v centru města.

Národní parky společně s ministerstvem životního prostředí vydaly informační plakáty v několika jazykových mutacích, které mají upozornit na možná rizika spojená s používáním zábavní pyrotechniky. Jsou k dispozici v informačních a návštěvnických střediscích národních parků, ale také v místních hotelech, penzionech a kolují po sociálních sítích. V ČR jsou KRNAP, NP Šumava, NP Podyjí a NP České Švýcarsko.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě