logo Silvarium tisk

Správa národního parku Podyjí na Znojemsku loni od soukromých vlastníků vykoupila další pozemky v parku. Šlo o pozemky především v lokalitách Havranického vřesoviště a Lipinské louky. Správa o tom informovala na svém webu. Už dříve správa uvedla, že pečuje zhruba o 90 procent území národního parku. Pozemky vykupuje pravidelně.

Havranické vřesoviště je podle ochránců přírody jedinečnou lokalitou představující zbytek kulturní krajiny utvářený postupným odlesňováním a staletou pastvou. „Celkem bylo vykoupeno 2,7 ha plochy území národního parku v lokalitách Havranického vřesoviště, Lipinské louky a podařilo se také vykoupit několik drobných lesních pozemků v katastrálním území Podmolí a Konice u Znojma," uvedla správa. Za pozemky loni vydala téměř milion korun.

Správě se nějaké pozemky v oblasti Havranického vřesoviště podařilo vykoupit i předloni. Tehdy vykoupila například i rybník Jejkal a jeho okolní pozemky v katastrálním území Podmyče, které reprezentují mokřadní a vodní společenstva rostlin a živočichů. Předloni šlo o vykoupených 7,4 hektaru za 1,7 milionu korun.

Pozemky správa vykupuje už od devadesátých let. V roce 2021 vykoupila 16,3 hektaru téměř za pět milionů korun. V úmyslu má postupně vykoupit od soukromých vlastníků a obcí i další plochy. Peníze na odkupy vždy čerpá ze Státního fondu životního prostředí.

Národní park Podyjí, jenž spolu s Lednicko-valtickým areálem patří k nejnavštěvovanějším místům Jihomoravského kraje, je oblíbený pro možnosti pěší a cyklistické turistiky. V roce 2000 ho ocenila Rada Evropy Evropským diplomem za příkladnou péči o přírodní dědictví.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě