logo Silvarium tisk
Autor: MILAN KILIÁN
Rubrika: KLATOVSKO

Šumava/Národní park Šumava letos rozmístil na svém území meteorologické stanice, které umožní odborníkům i laikům získat aktuální informce o vývoji počasí. Data ze stanic jsou automaticky přenášena na internetové stránky www.npsumava.cz pod odkazem Nature Online. Uvedla to vedoucí výzkumu národního parku Zdenka Křenová.

Stanice podle Křenové sledují základní parametry - teplotu ve 30 centimetrech a ve dvou metrech nad zemí, rychlost a směr větru, informace o množství srážek a teplotě půdy. "Stanice napájí solární články, takže se může stát, že v zimě, při vysoké sněhové pokrývce, budou mimo provoz. Tam, kde to půjde, například na Poledníku, chceme napojit stanici na elektřinu a vyhřívat ji, aby mohly přístroje pracovat bez omezení i v zimě. To ale vyžaduje jednání s podnikateli," dodala Křenová. Většina z desítky stanic bude zaznamenávat informace o počasí na vrcholových lokalitách kolem 1100 metrů nad mořem - například na Polomu, Ždánidlech, Smrčině či Poledníku. Jiné budou naopak v inverzních kotlinách, v údolí potoků, třeba na Javoří pile. Zjišťování lokálních klimatických podmínek tam má význam mimo jiné pro správce lesa. Zjistí, zda jsou tam hlavně na jaře a na podzim přízemní mrazy, které mohou ohrozit obnovu lesa tím, že spálí smrkové výhonky.

Rozmístění stanic je součástí nové koncepce vědeckého výzkumu Šumavy, který se má zaměřovat zejména na dlouhodobé, celoplošné monitorování přírodních procesů.
Jak již Deník informoval, správci šumavského parku se letos nově rozhodli část informací o počasí nebo o sledování rysů a jelenů prostřednictvím obojků zpřístupnit veřejnosti na internetu, a to právě v programu Nature Online.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě