PRAHA - Teplárny omezují spalování biomasy společně s uhlím. Kvůli snížení státní podpory se jim totiž nadále nevyplatí. Podpora na spalování biomasy podle přitom podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka představuje jen zlomek z celkových nákladů, které má stát s podporou obnovitelných zdrojů energie.
"Podpora klesla natolik, že od ní některé regionální teplárny odcházejí," míní Hájek. Například společnost Dalkia podle údajů Teplárenského sdružení letos spálí ve svých teplárnách o 60 000 tun biomasy méně než loni.
Teplárny se podle Hájka společným spalováním biomasy snažily omezit spotřebu uhlí, kterého začíná být na českém trhu nedostatek. "Pokud jsme si mysleli, že nějaké uhlí v teplárnách nahradíme biomasou, tak nyní takový scénář nefunguje," řekl však Hájek. "Stát řeší neuváženou podporu fotovoltaiky na úkor rozumného využívání biomasy a s vaničkou vylévá i dítě," uvedl.
Podle Hájka přitom podpora spalování biomasy představuje jen zlomek celkové podpory obnovitelných zdrojů. V roce 2011 stát vyplatil za společného spalování biomasy s uhlím 635 milionů korun, zatímco podpora solárních elektráren ve stejném roce přesáhla 20 miliard korun. Fotovoltaické elektrárny přitom vyrobily jen třikrát tolik elektřiny, než bylo vyprodukováno společným spalováním.
O štěpku není zájem
Hájek dále upozornil, že zastavení podpory společného spalování biomasy poškodí výrobce dřevní štěpky, kteří investovali do výrobních zařízení.
Vzhledem k tomu, že teplárny z ekonomických důvodů od společného spalování ustupují, ztrácejí producenti biomasy odbyt. Podle Teplárenského sdružení tak jsou ohroženy stovky pracovních míst, především ve venkovských oblastech.