logo Silvarium tisk
Autor: Martin Mařík
Rubrika: z domova

Chceme ze státních lesů víc peněz. To je heslo, jímž se zaštiťují ministři zemědělství od doby Jaroslava Palase (ČSSD). Ten pod záminkou této nové strategie vyhodil před čtyřmi lety tehdejšího šéfa státního podniku Lesy ČR Jiřího Olivu.Stejné věty opakuje ministr Petr Gandalovič (ODS). Jak se ale politikům daří naplňovat jejich cíl? Jsou Lesy, jedna z největších firem v zemi s více než sedmdesátimiliardovým majetkem, nyní v lepší kondici?

Bilance Lesů od roku 2003 je následující:
V pondělí odvolal Gandalovič šéfa Lesů Jiřího Holického - už čtvrtého ředitele státního podniku po Olivovi. Šéfové nejen lesnických, ale i dřevozpracujících firem hovoří o chaosu, nestabilitě, obavách o dodávky surovin.

Gandalovič neříká, proč Holického odvolal - prý odstoupil z osobních důvodů. Všeobecně se má za to, že Holický nezvládl nové tendry na lesnické práce, jež pro státní podnik zajišťují soukromníci.

Jenže vedle problémů s tendry je tu ohromný propad zisku Lesů. Zatímco loni ještě vykázaly hrubý zisk přes dvě miliardy korun, letos to má být jen kolem 400 milionů.
"Je to kvůli kalamitě po lednovém orkánu Kyril," prohlásil Holický.Ale odborníci se shodují v tom, že bezprostřední ekonomický dopad lesní kalamity vždy znamená pro obor zisk. "Těžba v polomech je koncentrovaná. Těží se i dřevo, které by jinak nebylo ke kácení určené," vysvětluje hlavní důvody Zdeněk Domes z firmy Lesnické a ekonomické poradenství.

Letos bude mít vyšší zisk než loni i státní firma Vojenské lesy a statky. I tento podnik, spravující asi desetinu porostů oproti obřím Lesům ČR, přitom hospodaří v kalamitou postižených porostech. "Zisk zvýšíme asi o dvacet procent," potvrzuje šéf firmy Josef Vojáček.

Příčinou, proč Lesům ČR naopak zisk padá, je přitom právě jejich neschopnost uzavřít se soukromníky dlouhodobé smlouvy na těžbu. Ve státních lesích soukromé firmy pracují podle provizorních smluv. Státní firmě chybí koncepce obchodní strategie.
Poslední výběrová řízení ve stavu, v němž je zanechal Holický, nápravu neslibují.Zvítězila v nich výrazně nejnižšími nabídkami firma LST Trhanov, za níž stojí bývalý šéf Chemapolu Václav Junek. Jenže její nabídky se zdají konkurenčním soukromým firmám i Lesům samotným dumpingové. Lesní kauza nekončí.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě