logo Silvarium tisk

Stavebníci zpevňují kamenem podemletý východní břeh vodní nádrže Štěrkoviště v Otrokovicích na Zlínsku. Břehy zpevní lomovým kamenem, který zajistí stabilitu, sdělila dnes ČTK mluvčí otrokovické radnice Lenka Vaculová. Město rekreační oblast Štěrkoviště, která patří v regionu k hojně navštěvovaným, postupně obnovuje a modernizuje.

Příprava stavby začala na konci loňského roku. Stavba je náročná kvůli nepřístupnému terénu i tomu, že se dělá částečně pod vodou. „Projekt počítá s umístěním 2500 tun lomového kamene o velkých frakcích. Větší z nich váží přes 500 kilogramů, ty menší na dorovnání jsou pak 200 kilogramů. V tuto chvíli máme zpracováno přibližně 200 tun materiálu. Z větší části končí pod vodní hladinou, kde vytváří patu, o kterou se bude opírat celý zpevněný břeh," uvedl stavbyvedoucí Stanislav Varmuža.

Opevnění východního břehu Štěrkoviště bude od areálu rybářů po táborovou základnu Domu dětí a mládeže Sluníčko. Opravou se břeh stabilizuje a vrátí do původního tvaru, sníží se také riziko poškození sousedních pozemků. „Stav, do kterého se břeh Štěrkoviště dostal, bylo nutné řešit, abychom zabránili dalšímu zhoršení situace. Na řadě míst se vodní hladina dostala velmi blízko k hranici pozemků přilehlých zahrádek i areálu rybářů. Kromě samotného zpevnění břehů stavba významně pomůže také obnově zeleně. Kromě stromů zde budou vysazeny vrbové řízky, které se rychle zazelenají a vytvoří útočiště pro drobné živočichy. Mysleli jsme i na hnízdící ptactvo, pro které budou na vodní hladinu instalována plovoucí zelená mola osazená vhodnými rostlinami," uvedla starostka Otrokovic Hana Večerková (ANO).

Štěrkoviště by si v této části mělo zachovat přírodní ráz a stát se klidovou zelenou zónou. „Věřím, že prostor pro živočichy budou respektovat i lidé a nebudou do těchto míst plavat, nebo se dokonce na mola pokoušet vylézt. Nebudou tomu uzpůsobena," uvedla starostka.

Práce budou hotové do května, aby neomezily hlavní návštěvnickou sezonu. Náklady na zpevnění břehu jsou 6,5 milionu korun. Výsadba zeleně bude stát přibližně 900.000 korun.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě