logo Silvarium tisk

Vláda loni na podzim poprvé od roku 2018 sáhla na většinou nadité bankovní konto Lesů České republiky a vytáhla z něj téměř čtyři miliardy korun. Státní podnik, který obhospodařuje skoro polovinu porostů v zemi, tak v posledních deseti letech přispěl do státního rozpočtu už celkem zhruba 36 miliardami korun. Jedinými výjimkami byly roky 2019 až 2021, kdy jeho hospodaření tvrdě zasáhla kůrovcová kalamita. Využívání zisků státních lesů mimo jejich hospodaření však experti kritizovali. Firmě chyběly v kalamitě finanční rezervy na obnovu porostů a neměla vybudované silné vlastní kapacity pro těžbu a rychlý zásah proti kůrovci.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+10 # Starý 2023-03-20 13:29
Vláda je kouzelná a pohůnci ještě více že páni z VŮLHM, když ví, že současný stav je dobrý a není třeba měnit-ani výměru honiteb. Však rychle počítají zvěř v jiných zemích jen na srnčí-malý nedostatek, ale tady je skoro veškerá, kterou jinde nemají, asi si to oproti česku nedovolí. Tak se na přímo zeptám, kdo vlastníkům zaplatí přímou škodu po poškození zvěří? To je pro neználky po 0-7 letech (někdy i více- příkladem u jedle i 15 let-a ty chceme), pěstování nového lesa za ten poškozený coz jsou zmíněné roky práce - příprava na zalesnění, zalesnění a dále ožiny, vylepšení, ochrana kultur dle vyhlášky.
Obnáší to tak cca 160 tisíc na poškozený 1 ha lesa.
No páni z Mze - elektronická evidence ulovené zvěře to nebude co les znovu uvede do původního stavu.
Tak tuto povinnost přeneste na "myslivce", kteří v případě poškození toto uvedou do původního stavu, však jde o les-významný krajinný prvek a veřejný zájem.
Pochybuji, že jediný přínos pro les je ta elektronická evidence, ta opravdu zdravý les po škodách nenahradí.

Jelikož vám to nedochází, tak Vám páni z Mze dávám tímto "podnět" k zabránění těchto škod a k důkladnému uložení opatření-formou ustanovení v zákoně, vůči tomu, kdo škody na lese neodpovědným hospodařením se zvěří zavinil !!!
Můžete mi a budu rád za tento veřejný "podnět" odpovědět na těchto stránkách, budu rád.
Správní řád jistě znáte?
Děkuji

Snad pak nebudou excesy, kdy odpovědní myslivci vykazují nějaký stav zvěře a odstřel pak v daném mysliveckém roce mají skoro 2 x větší a přesto stejného druhu zvěře je dost a dost. Leda-že by její potřebný prostor sahal mezi státy, příkladem do Rakouska...ach to lhaní bez materiální či finanční odpovědnosti je krásná věc....hlavně když to naši vědci potvrdí a uhájí....

Jen ta zvířátka v desítkách tisíc kusů navíc padají asi jak meteority z nebíčka...ale lov je lov

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě