logo Silvarium tisk
Název: Stromy na Jesenicku zabíjí václavka smrková
Zdroj: Šumperský a Jesenický deník
Datum: 09.08.2007
Podtitulek: Houba proniká do kořenového systému, strom nemůže čerpat vodu a odumírá
Autor: DANUŠE KRČOVÁ
Rubrika: Titulní strana

Česká Ves/Smrkové lesy na Jesenicku začínají umírat. K drastickému suchu a nebezpečnému kůrovci se přidal další nepřítel. Jehličnany zabíjí nenápadná houba václavka smrková. Václavku zná každý houbař, v trsech roste na pařezech. Kuchařky z ní umějí vykouzlit výborný guláš či smaženici, o tom, že je schopná usmrtit vzrostlý strom, však ví málokdo. "V atlasech se nepíše, že by byla parazitická. Původně rozkládala odumřelé dřevo, ale pokud má vhodné podmínky, tedy suché počasí, tak může skutečně strom zničit. Dostane se do kořenového systému, strom nemůže čerpat vodu a odumírá," řekl zástupce lesního správce Lesů České republiky Jiří Pňáček. Jeho slova potvrdil revírník Jiří Lisník, který má na starosti lesy nad Českou Vsí. Ve svém rajonu objevil zničující následky václavky už loni na podzim. Letos mu houba zabíjí stromy už na třech místech v revíru. "Viděl jsem usychající smrky a myslel si, že mi v revíru řádí kůrovec. Při kácení jsme ale zjistili, že na některých stromech kůrovec není a přece jsou mrtvé. Když jsem odloupl kůru, objevil jsem bílé podhoubí václavky," řekl Jiří Lisník. Na důkaz přistoupil k čerstvému pařezu a odloupl kůru. Bílé plochy značící přítomnost václavky zářily dodaleka.

Pokračování na straně 3
Dokončení ze strany 1

Václavka za normálních okolností neškodí. Poslední roky jsou ale velmi suché. Stromy jsou oslabené a parazitu nedokážou vzdorovat. "Problémy začaly už v srpnu 2005. Do listopadu nepršelo. Loni byl opět suchý podzim a letos je sucho od jara. Stromy jsou hodně oslabené," vysvětlil Lisník. Udivuje jej, že jako první odumírají ty největší stromy. Václavka klidně zlikviduje během chvilky i osmdesátileté smrky. Česká Ves není jedinou lokalitou, kde houba usmrcuje stromy. "Před pěti lety začala václavka řádit na Opavsku. Loni se houba objevila na Zlatohorsku. Letos jsme ji našli v České Vsi. Mám obavy, že pokud to tak půjde dál, parazit se rozšíří na celý region," posteskl si šéf jesenické pobočky Lesů České republiky Jaromír Latner.

Foto - ŘÁDÍ JAKO KŮROVEC. Jiří Pňáček (vlevo) a Jiří Lisník ukazují po odloupnutí kůry podhoubí ničivé václavky.

Foto - Danuše Krčová

DANUŠE KRČOVÁ

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě