logo Silvarium tisk
Název: Stromy padají na lesní stezky
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 24.05.2007
Autor: ANTONÍN PELÍŠEK
Rubrika: Jižní Čechy

Tisíce turistů mířících na Šumavu si musí dát pozor, aby nechodili do míst, kde platí zákaz vstupu

Jižní Čechy - Lesníkům a strážcům šumavského parku se svírá srdce. Do chráněných oblastí míří tisíce turistů, přitom je v nich mnoho stezek pro veřejnost uzavřených.
    V lesích pokračuje likvidace polomů způsobených lednovým orkánem a cesty křižují auta se dřevem. Počasí přitom tlačí do přírody pěší i cyklisty, hodně z nich jsou rodiny s malými dětmi.

Informace jsou na internetu

"Jsou i neukáznění turisté, kteří jedou na stezky přes zákaz. Musíme jim stále vysvětlovat, kam mají přístup povolený. Doporučuji, aby se každý předem podíval na aktuální informace na stránkách správy parku na internetu," uvedl vedoucí strážců Národního parku Šumava Lubomír Janošík.
    Šumava zdevastovaná orkánem Kyrill se podle správců parku změnila k nepoznání. Například na ploše vojenského výcvikového prostoru Boletice, který zahrnuje Českokrumlovsko a částečně i Prachaticko, padlo sedm set tisíc metrů krychlových dřeva.
Jen kolem vrchu Knížecí stolec vznikla paseka o rozloze čtyřiceti hektarů. Turisté musí polomy obcházet a mohou zabloudit. Pokud volají na pomoc Horskou službu, záchranářům trvá dlouho, než zjistí, z jakého místa se ozývají.
    Největší plošný zákaz pro vstup do lesů platí pro Novohradské hory. Vydal ho Jihočeský krajský úřad na žádost Lesů České republiky.
    Polomy přitom některé zvědavce přitahují a do oblastí se vydávají i přes varování. "Nebezpečné jsou i skládky dřeva při lesních cestách. Všude jezdí těžké lesní stroje," připomněl lesní správce z Nových Hradů Petr Žemlička.
    Lesní dělníci se podle Janošíka snaží turistice přizpůsobit. Pokud se k nim blíží výprava, zastaví raději práci. Přesto by měli hlavně cyklisté počítat s tím, že proti nim na stezce vyrazí auto s kládami. "Polomy se likvidují i o sobotách a nedělích," připomněl Janošík.
    Obecně platí podle lesního zákona zákaz vstupu do míst, kde se těží. Jako pásmo rizika se bere délka dvou vzrostlých stromů, to znamená do šedesáti metrů od kácení. Majitelé a správci lesů v této souvislosti připomínají neštěstí, která už padlé stromy způsobily. Například na Novohradsku letos přišla o život důchodkyně, která sbírala v lese klestí.
Pokračování na str. C3

Stromy padají na lesní stezky, turisté nesmí do lesů
Pokračování ze str. C1
Dodnes také řeší soudy tři roky starý případ z naučné stezky v Boubíně, kde zabila turistku padlá suchá jedle. "Padající strom je slyšet. Pokud ale jde po stezce skupina lidí a baví se, mohou zareagovat pozdě," varuje vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený. Na území šumavského národního parku je uzavřeno 32 stezek. Jsou v oblastech Kubovy Hutě, Zátoně, Včelné a Zdíkova. Konkrétně jde o cestu Hraniční, Šumavskou, Paseckou, podobně Knížecí, Lukenskou, Terezínskou a Vltavickou. "Zákaz platí pro celé polesí Zdíkov," dodala starostka Vimperka Stanislava Chumanová.
    V Boleticích zakázal vstup na turistické trasy přednosta újezdního úřadu Karel Trněný. Ze zhruba padesáti kilometrů tras se nesmí používat cyklotrasy v úsecích Záhvozdí - Arnoštov, Pernek - Černý les, Arnoštov - Na skále a Pěkná - Korunáč. V samotných Boleticích přitom svoz dřeva z polomů vázne kvůli nedostatku železničních vagonů. Místní polomy srovnávají lesníci s pohromou z roku 1870.

***

* Uzavřené stezky v jihočeské části Šumavy

Hrad Kunžvart - Orlovka Stožec - Nová Pec* Rosenauerova nádrž - Smrčina rozcestí - Stožecká kaple Ovesná - Jelení - Černý Kříž Poznámka: zákaz platí do 1. července. * otevřená od pátku do neděle

O autorovi: ANTONÍN PELÍŠEK, s přispěním Václava Janouše

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě