logo Silvarium tisk

Kůrovcová sezona se blíží ke konci. Drobný brouk, který v Česku podle odhadů jen loni způsobil škody za 44 miliard korun, se pomalu ukládá k zimnímu spánku. Tam, kde ještě začátkem června odborníci běžně lovili desítky tisíc vyrojených škůdců, jich dnes pozorují  stovky. Letošní rok byl díky vlhčímu a chladnějšímu létu o něco mírnější, vyhráno ale zdaleka není. „Pokud bude příští rok suchý a teplý, zase můžeme očekávat, že se něco zvedne. Takže vůbec to není tak, že by byl problém vyřešen,“ varuje Marek Turčáni z České zemědělské univerzity.

* Jak postupuje vývoj nových technologií v boji s kůrovcem?

Pracujeme na nejrůznějších metodách – vyhledáváme například geneticky odolnější stromy –, jenže to všechno potřebuje čas. V některých případech se sice dostáváme do fáze, kdy by se opatření mohla začít promítat do praxe, několik málo let to ale ještě bude trvat. Velká věc se nám podařila v rámci projektu Extemit-K na Fakultě lesnické a dřevařské ČZU , kde jsme publikovali podrobný genom lýkožrouta smrkového a do dvou let budeme mít další. Tím, že ho známe, můžeme některé části genomu využívat na prevenci. Navíc analyzujeme genomy dalších tří druhů: lýkožrouta severského, modřínového a vrcholkového.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě