logo Silvarium tisk
Autor: (luc)
Rubrika: Severní Čechy

Krušné hory - Tři tisíce jedlí bělokorých vysazují v těchto dnech studenti Scholy Humanitas v přírodní památce Domaslavické údolí nedaleko Oseka. Snaží se tak spolu s lesníky vrátit tento původní druh do Krušných hor.

"Jedle je přirozenou součástí směsi, která tu kdysi byla a měla by se do hor vracet. Zároveň je také indikátorem čistoty ovzduší. Nyní už se jeho stav zlepšil natolik, že je opět možné jedli sázet," vysvětlil Aleš Kilb z Lesní správy Litvínov. Spolu s lesní správou a studenty na tomto projektu spolupracují také Lesy České republiky a krajský úřad, který stromky za zhruba 40 tisíc korun zakoupil.

"Podobná akce se bude konat každým rokem," přislíbil Antonín Terber, krajský radní. V příštím roce by měly tisíce stromků přibýt v dalším chráněném území, ve Vlčím dole. Po vysázení budou mít podle Terbera nejvíce práce právě lesníci, kteří budou muset stromky hlídat. "Jednak musí zabránit zvěři, aby je neokusovala, ale především je musí chránit před lidmi, aby je nerozkradli. To je totiž pro lesy největší škůdce," vysvětlil Terber. Nejkritičtějším obdobím bude čas Vánoc.

Včera studenti litvínovské Scholy Humanitas vysázeli prvních tisíc jedlí, zbylé dva tisíce přijdou zasadit v sobotu. "Je to jedna z akcí, které souvisejí s oslavami 15. výročí naší školy. Překvapilo nás ale, jak velký zájem o vysazování byl. Vybrat jsme mohli ale jen 25 zájemců," říká Ladislav Turbák, ředitel školy.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě