logo Silvarium tisk
Název: Suché lesy nejsou mrtvé lesy
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 03.08.2007
Autor: Ondřej Šanda
Rubrika: Jižní Čechy

Stejně jako panu senátorovi Tomáši Jirsovi ani nám to nedá nereagovat. Neradi se opakujeme, v této problematice bylo řečeno téměř vše. Přesto nám nezbývá, než naše argumenty zopakovat.

Z VAŠICH DOPISŮ


Zasahování politiků do této problematiky Šumavě škodí a není ku prospěchu věci. Pan senátor říká, že "úzká skupina přírodovědců reprezentovaná panem Hruškou si přeje nevratné velkoplošné uschnutí šumavských lesů". Takto je to řečeno, jako by mělo dojít k nějaké škodě v Národním parku Šumava.
Cílem národního parku je vývoj přírodních procesů, a to včetně jmenovaného uschnutí stromů. Snad už posté opakujeme, že uschlé lesy neznamenají mrtvé lesy. Jestliže je pro někoho přijatelnější holina než usychající a nově se rodící les bez pomoci člověka, je vidět, že této věci nerozumí. Druhou možností je, že by byl veden ziskem z vytěženého dřeva.
Citovaní lesnicky vzdělaní odborníci nemají do vývoje v národním parku mnoho co mluvit, tam je na prvním místě názor přírodovědců.
Politici včetně hejtmana Zahradníka a senátora Jirsy by si měli uvědomit, že národní park není klasický lesní závod, ale národní bohatství, spočívající v přírodních procesech. Kdyby citovaní pánové více naslouchali vědecké obci, slyšeli by, že gradace kůrovce přijde ve stejné intenzitě, ať se proti němu zasahuje, či nikoli.
Pan senátor konstatuje, že pan Hruška napadá hejtmana Zahradníka za jeho "neodborné" názory, ale zároveň tvrdí, že názory hejtmana jsou stejné jako většinový názor veřejnosti. Přeloženo do politické terminologie, pan Hruška zastává menšinový názor, ale chce rozhodovat nad většinou.
Nedejme se zmást tím, že považuje svůj názor za odborný či vědecký. Že někdo zastává většinový názor, ještě neznamená, že je to názor správný. Protože se vědci včetně pana doktora Hrušky zabývají tímto tématem na vysoké odborné úrovni, musíme jim naslouchat.
Otázku většinového názoru na tuto problematiku bude Hnutí DUHA, studenti Jihočeské univerzity spolu s dobrovolníky a správci šumavského národního parku zkoumat u Pramene Vltavy.
Během letních prázdnin a poté až do 15. září se tam turisté a návštěvnici Šumavy mohou zapojit do ankety, zda nad Pramenem Vltavy, v nejpřísněji chráněné zóně parku se zbytkem horského smrkového pralesa, kácet kvůli kůrovci odumírající

O autorovi: Ondřej Šanda, Hnutí DUHA České Budějovice

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě