logo Silvarium tisk
Název: Sucho dosáhlo extrémů, hlídky vyrazily do lesů
Zdroj: Svitavský deník
Datum: 07.08.2007
Autor: IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Rubrika: Svitavsko / Zpravodajství


Naposledy zapršelo v červenci. Lesníci ve svitavském okrese mají obavy z velkých požárů. Miroslav Bačovský vysílá do lesů pravidelně hlídky.

Svitavy/Lesníci a hasiči netrpělivě čekají na intenzivní déšť. Půda v lesích je totiž extrémně vyschlá a hrozí tak velké požáry. Rozdělat si ohýnek u lesa, nebo odhodit někde nedopalek může odstartovat přírodní katastrofu. Lesníci přistoupili k pravidelným kontrolám. Do lesa ovšem chodí každý den pěšky, protože letecká hlídková služba nepokrývá svitavský okres. "Vytvořili jsme rozpis hlídek. Nemůžeme být samozřejmě všude, ale zaměřili jsme se především na příměstské lesy u Svitav a Moravské Třebové," sdělil Miroslav Bačovský, vedoucí lesní správy ve Svitavách. V letošním roce ještě nezaznamenali žádný lesní požár, ani z lesa nikoho nevykázali. Návštěvníci se podle Bačovského naštěstí zatím chovají ukázněně. Hlídky lesníků jsou ve stálém kontaktu s profesionálními hasiči a monitorují situaci v lesích. "Pokud krajský úřad vydá prohlášení o dlouhotrvajícím suchu, dohlížíme na vlastníky lesních porostů, které mají více než padesát hektarů. Když vyjde čas, organizujeme v tomto případě kontrolní akce, jestli majitelé plní stanovená nařízení," popisuje opatření Jan Novotný, vedoucí oddělení prevence Hasičského záchranného sboru ve Svitavách. Extrémní sucho výrazně souvisí podle Miroslava Bačovského s globálním oteplováním. Chvilkové deště lesům příliš nepomohou. Vláha ani nedopadne na zem, protože ji zachytí větve stromů. "Pro lesy by bylo ideální, kdyby pršelo vytrvale alespoň dva dny. Nemusí to být ovšem lijáky. Situace v lesích by se konečně přiblížila normálnímu stavu," tvrdí Miroslav Bačovský. Věří, že se předpovědi meteorologů naplní a zítra začne vydatně pršet.

Foto - LESNÍ POŽÁRY. Lesníci kontrolují příměstské porosty, aby včas zareagovali na případný požár.
Ilustrační foto Deník/Jiří Kopáč

IVETA NÁDVORNÍKOVÁDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě