logo Silvarium tisk

Název: Sucho hrozí lesní požáry
Zdroj: Vysočina - týdeník
Datum: 09.08.2007
Podtitulek: Nezodpovědným turistům hrozí pokuta až do deseti tisíc korun
Autor: LUCIE KUBÍKOVÁ
Rubrika: Titulní strana

Žďárské vrchy/Na noční kontroly budou do lesů vyrážet pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Důvod? "Roste počet lidí, kteří přes zákaz v chráněném území bivakují a zakládají ohně," vysvětlil pracovník Správy Jaromír Čejka.
Problémy s nimi jsou především v atraktivních částech Žďárských vrchů. "Jedná se hlavně o přírodní památky, respektive o vrcholové skalní útvary. Přestože jsou místa k táboření striktně vyhrazena, lidé neustále zakládají nová ohniště," sdělil ochranář.
Stopy po táboření nalezli v posledních dnech ochranáři u Drátenické skály a u přírodní památky Štarkov. "Ve Žďárských vrších se nachází okolo tří desítek skalních útvarů a prakticky u všech se nepovolená ohniště nacházejí," nechal se slyšet Jaromír Čejka.
Zkušenosti s nezodpovědnými turisty mají i hasiči. "Asi před pěti dny jsme vyjížděli k turistické stezce u Skleného nedaleko Žďáru. Nacházelo se tam poměrně ' divoké' ohniště, na které nás upozornili kolemjdoucí. Pomalu tam dohořívalo jehličí. Nechci ani pomyslet na to, co by se stalo, kdyby chytilo klestí, které se nacházelo v blízkosti ohniště," řekl žďárský hasič Jiří Nekovář.
Lidé zakládáním nových ohnišť porušují zákon o ochraně přírody a krajiny. Za nedodržení zákona ovšem hrozí lidem nemalé finanční sankce. "Na celém území chráněné krajinné oblasti je zakázáno mimo jiné tábořit a rozdělávat ohně mimo místa vyhrazená se souhlasem orgánů ochrany přírody," uvedl Jaromír Čejka. "Pokuty se pohybují ve stokorunových částkách. Pokud bychom u rozdělávání ohně v nepovolených oblastech přistihli někoho opakovaně, mohla by se pokuta vyšplhat až na deset tisíc korun," doplnil.

LUCIE KUBÍKOVÁ

Foto - ZÁKAZ. V CHKO Žďárské vrchy se nesmí v lese rozdělávat oheň, ani kempovat bez povolení.
Ilustační foto archiv

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě