logo Silvarium tisk
Název: Šumavě hrozí kůrovcová kalamita
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 24.04.2007
Autor: (vj)
Rubrika: Jižní Čechy

Šumava - Dřevorubci už ze šumavského národního parku vytěžili více jak třetinu polomů, ale nyní hrozí, že během několika dnů zasáhne Šumavu kůrovcová kalamita. Správa parku proto už připravuje plán, jak se proti kůrovci bránit. Jedna z variant počítá i s chemickým postřikem druhých zón, proti čemuž jsou ekologičtí aktivisté.
Práce v lesích jde dřevorubcům od ruky, ale nyní se zpomalí. Dosud jsou totiž v lesích stroje na velkoplošných územích, ale čím více postupují dřevaři hlouběji do nitra parku, tím opatrnější při kácení musí být, aby nepoškodili šumavskou přírodu. Těžká technika tak bude nyní z lesů muset ven a nastoupí dřevorubci s motorovými pilami.
    Během čtrnácti dnů se také v parku objeví dobrovolníci, kteří budou vysazovat nové stromky či loupat již pokácené stromy. "Rádi bychom, aby nastoupili co nejdříve. Chybí nám i další desítky lidí s motorovými pilami, aby práce šly rychleji," řekl vedoucí odboru péče o lesní ekosystémy parku Libor Hošek.
    Plán, jak se vypořádat s případnou kůrovcovou kalamitou, bude mít správa parku hotový do čtrnácti dnů.

Více na str. C3

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě