logo Silvarium tisk

Šumavský národní park loni navštívilo 2,4 milionu lidí. Je to o osm procent méně než v roce 2022, ale výrazně více než v letech před pandemií koronaviru. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

„Rok 2019 byl do té doby se svými skoro 2,1 milionu návštěvníků rekordním. Jenže pandemie koronaviru, která udeřila na jaře v roce 2020, přepsala i tento nastavený rekord. V roce 2020 navštívilo národní park Šumava 2,55 milionu lidí. Jen o pár desítek tisíc návštěvníků méně jsme zaznamenali v roce následujícím,“ uvedl Dvořák. Při pandemii byla řada obchodů či center zábavy ve městech zavřená. A lidé proto více jezdili do přírody. „Mysleli jsme si, že se nyní budeme s návštěvností vracet do roků před covidem. Ale jsme příjemně překvapeni, že tomu tak není,“ řekl mluvčí.

Více než 40 procent návštěvníků přichází do šumavského parku v období letních prázdnin. Zimní sezona tvoří zhruba 13 procent z celkové návštěvnosti. "Stále silnější je podzimní sezona, a to především září. Zpožděný nástup tepla po skončení zimy zvýšil návštěvnost v měsících květnu a červnu," uvedl Josef Štemberk ze Správy NP Šumava.

Nejnavštěvovanější místa jsou v okolí Modravy na Klatovsku. Jde především o trasu přes Rybárnu na Javoří pilu a Tříjezerní slať. Dále turisté vyhledávají Chalupskou slať, Jezerní slať nebo prameny Vltavy. Nejnavštěvovanějším zařízením Správy NP Šumava loni bylo s více než 110 000 lidmi návštěvnické centrum Srní, kde je možné pozorovat vlky.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě