Vimperk (Prachaticko) 11. listopadu (ČTK) - Svaz obcí Národního parku Šumava (SONPŠ) kritizuje novou studii EIA. Tu předložil šumavský národní park ministerstvu životního prostředí a dokument posuzuje 34 předpokládaných záměrů. SONPŠ tvrdí, že studie nepřipouští téměř jakékoliv zásahy do rezervace. Podle svazu se na základě tohoto posudku Šumava ještě více uzavře turistům. Ministerstvo životního prostředí zase prohlašuje, že nová EIA má naopak zpřístupnit více míst v národním parku.
"Netěší mě, že se opět potvrdily mé obavy," uvedl předseda SONPŠ Antonín Schubert v tiskové zprávě. Tvrdí, že nová EIA vychází vstříc pouze projektům, které nemají významný vliv na celistvost evropsky významných lokalit a ptačích oblastí. Dodal, že posudek naopak hovoří o negativních vlivech například v případě značení turistické cesty z Březníku na Modrý sloup nebo přes Javoří Pilu na Hochschachten či odkanalizování Březnické myslivny.
Schubert poukazuje na to, že v sousedním Německu v parku Bavorský les značí turistické trasy jen na základě toho, že cesty existují. "Na Šumavě takové pravidlo neplatí, zde není možné pro turisty proznačit ani cesty, které vedly přes Šumavu od pradávna. Nezpochybnitelnou pravdou zároveň je, že naprostá většina šumavských záměrů však nebyla ničím jiným, než obnovou historického stavu," řekl Schubert.
Zástupci šumavského parku tvrdí, že nové posouzení vlivu na životní prostředí zpřístupnění dlouho uzavřené stezky mezi Březníkem a Modrým sloupem poblíž Modravy na Klatovsku zcela nevylučuje. Turisté na tuto stezku momentálně nemohou, aby nerušili tetřeva, který se v těchto místech údajně vyskytuje.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že právě zpřístupnění trasy na hranicích Česka a Německa bylo hlavním důvodem, proč nová EIA vznikala. "Je to totiž jediná legální cesta, jak otevřít Modrý sloup, stejně tak jako jakýkoliv záměr i na bavorské straně parku," uvedl Brabec.
Svaz obcí kritizuje novou studii EIA pro Šumavu (ČTK)
Monitoring médií
- pondělí 22. prosinec 2025
- Nařízení EU proti odlesňování bude odloženo a zjednodušeno (nli.gov.cz)
- Ministerstvo zemědělství schválilo OPRL2 pro PLO 16, 17 a 18 (nli.gov.cz)
- Proces aktualizace OPRL2 (nli.gov.cz)
- V lese u Svatého Linhartu hořel stroj na těžbu dřeva (karlovarsky.denik.cz)
- Umělé vánoční stromky zůstaly v menšině. Většina je od soukromých pěstitelů (novinky.cz)
- Lesní škola Ostravských městských lesů, místo, kde se rodí vztah k přírodě (pr.denik.cz)
- pátek 19. prosinec 2025
- Evropský parlament schválil novelu nařízení o odlesňování. Nařízení se již nebude vztahovat na tisk (TZ ČUV)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (ČTK)
- Dřevostavby ve veřejném sektoru: jaké vlastnosti mají školy, úřady, zdravotní střediska apod. ze dřeva? (tvarchitect.com)
- Děčín nabízí vánoční stromy vypěstované v městských lesích, cena zůstává stejná jako loni (ČRo - sever.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 2 dnyTaky se zdá, že K.und K.fořti to už pořešili. Geneticky vybrali a ... -
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 2 dny"nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob" ... -
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 6 dnyJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 6 dnyIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnem:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnemNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 1 týdnemA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnemA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ...













