logo Silvarium tisk

Svitavy chtějí v příštích dvou letech odbahnit rybník Rosnička. Vodní nádrž, která slouží obyvatelům města k rekreaci, trpí několik let přemnožením sinic a dalších vodních organismů. Rybník by se měl začít vypouštět na podzim příštího roku, kdy se vyloví i všechny ryby. Město chce na odbahnění získat dotaci z Národního programu Životní prostředí, řekl dnes novinářům starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

"Předpokládané náklady jsou mezi 40 miliony a 45 miliony korun. Dotace by se mohla pohybovat okolo 33 milionů až 35 milionů korun," uvedl Šimek.

Sediment by se měl odtěžit v zimě na přelomu let 2024 a 2025. Bahno, jehož množství se odhaduje na 60.000 metrů krychlových, se rozveze na 80 hektarů okolních pozemků, na něž bude uložena vrstva silná osm centimetrů. Předtím se provedou testy nezávadnosti sedimentu.

V projektu je zahrnuta i obnova mobiliáře, hlavně laviček a odpadkových košů, a úprava cest. Zútulnění prostředí se plánuje na rok 2025.

Rosnička leží v příměstské rekreační oblasti Svitav, lidé ji využívají ke sportovnímu rybaření i ke koupání. V rybníku se vodní organismy přemnožují dlouhodobě. Zákazy koupání museli hygienici vydat v letech 2012, 2014 až 2018, 2020 i 2022. Svitavská radnice se několik let snaží o zlepšení situace. V předchozích letech dala kolem břehů vysadit mokřadní a vodní rostliny, na vodní plochu instalovat takzvané plovoucí ostrovy s vegetací, provzdušňuje vodu, odborníci tam aplikovali chemikálie a probiotické bakterie.

Podle Šimka ale ani odbahnění není stoprocentní zárukou, že rybník zůstane v létě čistý, záleží i na údržbě. Důležité bude, aby rybáři do nádrže nasadili správnou rybí obsádku. Město chce v budoucnu také zvýšit přítok do Rosničky přivedením srážkových vod.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě