logo Silvarium tisk

Poptávka po palivovém dříví kvůli zdražování elektřiny a zemního plynu roste, ale zatím se nezvyšuje dramaticky. Liší se i podle místa. Na Vysočině je hodně lidí, kteří mají svůj les a kteří kromě své domácnosti zásobují dřevem třeba i širší rodinu, navíc museli hodně těžit kvůli kůrovcové kalamitě. Jiná situace je v místech, kde je soukromých vlastníků lesů málo a kde není kůrovcová kalamita v lesích. Řekl to Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) a ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi.

Zájem o palivové dříví se podle Svobody zvyšuje setrvale. „Ale že by to byl třeba dvojnásobek toho, co vloni, to určitě není,“ řekl. Platby za palivo podle něj kopírují ceny, za jaké se prodává vlákninové dříví výrobcům dřevotřískových desek nebo do papíren. Jeho cena se meziročně zvýšila asi o 400 korun za metr krychlový. U jehličnatého dřeva na palivo se podle předsedy ceny bez daně pohybují okolo 1 200 a 1 300 korun za metr krychlový, u dřeva listnatých stromů mezi 1 500 až 1 900 korun.

Levněji vyjde, pokud se lidé s lesníky domluví na tzv. samovýrobě a určené dřevo si sami vytěží. „Tam se odečítá cena té práce a přibližování, takže tam se ta cena může pohybovat v řádech několika málo stokorun,“ řekl Svoboda. Zájem je podle něj limitovaný tím, že ne každý takovou práci umí, navíc potřebuje motorovou pilu a povoz, aby mohl dřevo z lesa odvézt.

Počet lidí, kteří koupí kamna a začnou shánět dřevo, asi ještě stoupne, až skutečně dostanou vysoké faktury za topení, předpokládá Svoboda. V Česku přibývají například také velké výtopny na biomasu. Kvůli vysokým těžbám z posledních let se ale zásoba dřeva v lesích snižuje. „To pnutí tady do budoucna bude velké,“ předpokládá předseda SVOL.

Válka na Ukrajině a zdražování mají podle Svobody dopad i na vlastníky lesů. Zahraniční pracovníci, na kterých je podle něj lesnictví poslední dobou do jisté míry závislé, hlavně při pěstební činnosti, se museli vrátit domů nebo je třeba vystřídali jiní, kteří nemají potřebné zkušenosti. Práci techniky prodražila vyšší cena nafty. Na trhu chybí některé chemické přípravky i sadba. V letošním druhém čtvrtletí po předchozím růstu klesla cena kulatiny, podle Svobody začíná být problém s odbytem řeziva, některé pily stojí den i dva v týdnu. Podle něj je otázka, jestli jde o manévr obchodníků, kteří čekají na pokles cen, nebo o projev stagnace na trhu s řezivem, zejména ve stavebnictví.

Ceny pilařské kulatiny se zvyšovaly od loňska a v letošním prvním čtvrtletí byly podle Svobody nejvyšší za dobu, co pamatuje. Pilařská smrková kulatina stála 3 300 korun za metr krychlový, teď její cena klesla zhruba o 500 korun. Platby jsou pro lesníky ale pořád podstatně lepší než před rokem 2021, kdy bylo zpeněžení dřeva dva roky tak nízké, že nepokrývalo náklady.

SVOL má přes 700 členů, kteří hospodaří na 551 000 hektarech půdy. Jde o 21 procent celkové výměry lesů v ČR.

ČTK

Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2022-08-08 12:30
Neroste dramaticky, protože fyzicky není.

"PALIVOVÉ DŘEVO A KRBOVÉ DŘEVO Z POLSKA A ČESKÉ REPUBLIKY - NEKONEČNĚ LEVNĚ!
Vítejte na www.Brennholz-Polen.de, vašem online portálu pro nákup levného palivového dřeva a krbového dřeva z Polska, České republiky , Ukrajiny, Rumunska, Maďarska, Lotyšska a dalších zemí východní Evropy."

Todle je německej inzerát na celokamionový dodávky - nekonečně levný - protože v německu začíná cena za štípaný na 200 EUR prostorák za dříví, které není - za to co je je cena mezi 300-400 EUR.
+4 # schutzmeister@iex.cz 2022-08-08 12:48
Jen pro srovnání. S tím, že v praxi suché není, tvrdé není a ceny čerstvé borovice jsou z jara a dodání letos v zimě.

POZNÁMKA: Následující údaje jsou nezávazné a pouze orientační.Všechny údaje se vztahují k délce sochoru 33 cm, balení do 1 RM krabic a doručení zdarma. DPH ve výši 7 % není v ceně.

druh palivového dřeva čerstvé (cena/RM) suché (cena/RM)
buk 130,00 € 150,00 €
jasan 100,00 € 100,00 €
Dub 125,00 € 145,00 €
akát 90,00 € 100,00 €
javor 90,00 € 100,00 €
bříza 90,00 € 100,00 €
olše 90,00 € 100,00 €
borovice 80,00 € 90,00 €

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě