logo Silvarium tisk
Název: Tatry jsou naše! volají ochranáři
Zdroj: Střední Čechy
Datum: 02.05.2007
Autor: DANIEL VRAŽDA
Rubrika: ze světa


Vysoké Tatry/V Tatranském národním parku to jiskří. Ochránci přírody tam vlastními těly chtějí znovu zabránit těžbě dřeva z polomů po předloňské kalamitě. Již o víkendu tisícovka ochranářů ze Slovenska, Česka a Polska přišla vyhlásit tatranskou Tichou a Koprovou dolinu za území chráněné občany. Desítky z nich tam byly už před dvěma týdny. Tehdy se ochránci snažili vlastními těly zabránit odstraňování spadlých stromů. Mají prý zůstat tam, kde jsou, a příroda si už sama poradí s následky vichřice. Podle lesníků je napadne kůrovec a dokoná dílo zkázy. "Když selhala státní ochrana přírody, vzali jsme území pod vlastní správu," vysvětlil cíl demonstrace v dolinách Juraj Lukáč ze sdružení Vlk. Kousek od jeho stoupenců se usadila stovka majitelů lesů. Mezi ochranáři a vlastníky pozemků vládlo napětí. Část postarších mužů vtrhla mezi mladé s transparentem: "Kdo vás živí?". "Jste škůdci, nemocní žluťáci," křičeli někteří z nich. Mládež to brala jako happening. Neodpovídala. Bouře však může přijít, jak lesníci obnoví těžbu kalamitního dřeva. Zatím ji inspekce životního prostředí zastavila.

(Autor je zpravodajem slovenského deníku Sme)


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě