logo Silvarium tisk
Název: Těžaři dřeva na Šumavě bojují s počasím
Zdroj: Českobudějovický deník
Datum: 22.05.2007
Autor: čtk
Rubrika: publicistika

Vimperk/Počasí nepřeje dřevorubcům, kteří se potýkají na Šumavě s odklízením dřeva po lednové kalamitě.
V minulých dnech silný vítr skácel v parku dalších 10 000 metrů krychlových dřeva. Těžbě nepřeje ani déšť, který rozmáčel zdejší půdu.
"Někde museli těžaři s odstraňováním následků přestat a počkat, až cesty vyschnou, aby těžké stroje šumavskou divočinu neničily," uvedl Libor Hošek ze správy parku.
Těžařským společnostem se již podařilo zpracovat přes 392 000 metrů krychlových polámaných a vyvrácených kmenů.
Je to téměř polovina z odhadovaného množství poničených stromů. Správci parku totiž zpřesnili původní odhady o rozsahu lednové kalamity. Dosud se hovořilo o zhruba 700 000 metrů krychlových. Nyní podle posledních údajů je to o 100 000 polomového dřeva více.
"Kolem 5000 až 10 000 připadlo po nedávném silném větru. Především se ale už dostáváme do míst, kde jsme škody dosud jen odhadovali. Počty upřesňujeme i v prvních zónách," uvedl Hošek.
Kalamitu budou i tak těžaři likvidovat nejméně do podzimu, jak ostatně již počátkem roku předpokládali.
Těžká technika přitom v parku pomalu končí a přibývá ruční práce. V terénu je v současné době 130 dřevorubců s motorovými pilami. Pomáhá jim kolem 80 brigádníků, kteří mají na starost loupání popadaných stromů.
Další by měli postupně přicházet. "Máme nasmlouváno celkem až 200 pracovníků," podotkl pracovník parku. Právě ležící stromy jsou ideálním místem pro namnožení kůrovce, který může následně začít napadat i zdravé stromy v okolí. Odstranění kůr by mělo přerušit vývoj škůdce ještě předtím, než začne z napadených stromů vylétávat.
Boj s kůrovcem již správci rezervace zahájili. Do lesů umístili přes 2700 lapačů, z toho bezmála 1000 feromonových lapáků roznesli do druhých zón.
Situace není podle Hoška zatím vážná. "Kontrolu provádíme jednou za deset dní. Zatím je na lapačích zhruba necelých 100 kusů, je to začátek náletu lýkožrouta. Loni ve špičce jsme v některých lokalitách odchytávali v průběhu deseti dnů až 40 000 brouků," dodal Hošek.
Lesníci navíc podali žádost o výjimku ze zákona o ochraně přírody. Ve druhých zónách, kde se smí těžit, chtějí zasáhnout proti kůrovci chemickými přípravky.
Park nechce takzvané biocidy, hubící hmyz, používat celoplošně, ale jen na jednotlivé stromy ve vybraných lokalitách. S likvidací kůrovce pomocí speciálních přípravků příliš nesouhlasí ekologičtí aktivisté.

(čtk)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě