logo Silvarium tisk
Název: Těžaři zpracovali už čtvrtinu polomů
Zdroj: Vysočina
Datum: 03.04.2007
Podtitulek: Lednový orkán na jihu Čech zkosil miliony stromů
Autor: (čtk)
Rubrika: Ekonomika

České Budějovice - Těžaři v jihočeských státních lesích zpracovali téměř čtvrtinu polomu po lednovém orkánu Kyrill. Vichřice v nich 18. ledna pokácela přes dva miliony metrů krychlových dřeva, do konce března se vytěžilo 500 tisícm3dřeva. "Ve většině lesů se podaří polámané smrky zpracovat do konce června, na Novohradsku a Vyšebrodsku potrvá těžba zřejmě do konce roku," řekl ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR Karel Trůbl. "Nyní bude větší urychlení výroby v dubnu, květnu, protože bude více kapacit," uvedl Trůbl. Menší problémy jsou nyní s˙odbytem dřeva, většina subjektů ale má smluvní odběratele. Ve druhé polovině roku by se měla poptávka po dřevu zvýšit. "Některých sortimentů může být i nedostatek," dodal. Lesníci totiž budou přednostně zpracovávat dřevo z polomů, které už koncem roku nebude tak kvalitní. Množství popadených stromů, které v mnoha místech přesáhlo i několikanásobně objem roční těžby a které je nutné rychle zpracovat, zatím ceny dřeva na trhu výrazně neovlivnilo. "V současné době se spad ceny ještě neprojevil. A teď v měsíci dubnu se očekává, že průměrná cena dříví by mohla jít o něco dolů. Spekuluje seo30 až 50 korunách na kubík," řekl Trůbl. Lednový orkán napáchal v jihočeských lesích, které jsou nejpostiženější v Česku, škoduzhruba4,1 miliardy korun. Z toho Lesy ČR spočítaly škodu na popadaných a vyvrácených stromech na asi 3,5 miliardy korun. Vichřice podle odhadů pokácela 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Ve státních lesích padly dva miliony m3 a majitelé soukromých lesů napočítali další milion m3 dřeva, velké škody způsobila smršť také ve vojenském újezdu Boletice. Lesní porosty na jihu Čech sužují polomy dva roky po sobě. Loňská sněhová kalamita pokácela přes 1,3 milionu m3 dřeva a způsobila škodu 150 milionů korun. Nejvíce postižené bylo Třeboňsko a Novohradsko.

Foto - Škody na jihu Čech dosahují 4,1 miliardy.

Foto Deník

(čtk)

Vyšlo také v: Havlíčskobrodský deník, Jihlavský deník, Pelhřimovský deník, Třebíčský deník, Žďárský deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě