logo Silvarium tisk

Těžba dřeva v lesích Vysočiny se loni v meziročním porovnání snížila o 28 procent na 5,3 milionu metrů krychlových. Přesto byla opět nejvyšší mezi kraji v Česku. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Lesníci na Vysočině těžili nejvíc dřeva pátým rokem v řadě, hlavně kvůli kůrovcové kalamitě ve smrkových lesích a škodám způsobeným počasím. Znovu minulý rok zalesnili 9 153 hektarů holin, i to byla největší rozloha obnovených lesů v zemi.

Stromů poškozených hmyzem bylo loni na Vysočině pokáceno 3,8 milionu metrů krychlových, v roce 2021 to bylo téměř šest milionů metrů krychlových. Také vloni se na roční těžbě podílely téměř jen jehličnaté stromy, z 91 procent to byl smrk. Listnaté dřeviny se na celkovém objemu dřeva vytěženého v minulém roce podílely jen 1,4 procenta, převažovalo bukové dřevo.

Loňská rozloha obnovených lesů na Vysočině byla skoro stejná jako v roce 2021, kdy začal růst nový les na 9 310 hektarech. Na loňské výsadbě se téměř polovinou podílely listnaté dřeviny. Sazenice jehličnatých stromů pracovníci vysázeli celkem na 4 900 hektarů pozemků. Přirozeně se les na Vysočině loni obnovil na 1190 hektarech lesních pozemků.

V České republice bylo za minulý rok podle ČSÚ vytěženo 25,1 milionu metrů krychlových dřeva bez kůry, o 5,2 milionu metrů krychlových méně než v roce 2021. Druhý nejvyšší objem dřeva po Vysočině byl z Jihočeského kraje, kde byly vytěžené tři miliony metrů krychlových. Třetí nejvyšší těžbu měl Středočeský kraj s 2,9 milionu metrů krychlových.

Na Vysočině je podle ČSÚ lesních pozemků 207 800 hektarů, což je čtvrtá nejvyšší rozloha mezi kraji. Víc lesů je v Jihočeském, Plzeňském a Středočeském kraji. V ČR zabírají lesní pozemky 2,68 milionu hektarů.

Těžba dřeva se na Vysočině zvyšovala od roku 2017. Nejvyšší byla v roce 2020, kdy bylo vytěženo 8,71 milionu metrů krychlových dřeva.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě