Jakarta 20. září (ČTK) - Kouř z lesních požárů v Indonésii v loňském roce zabil více než 100.000 lidí ve třech zemích, které kouřový smog pravidelně nejhůře postihuje. Vyplývá to z nového výzkumu smrtících následků požárů, které se staly každoroční ekologickou katastrofou. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times.
Studii zveřejnili vědci z Harvardovy a Kolumbijské univerzity, kteří se zaměřili na Singapur, Malajsii a Indonésii. V Indonésii propukají lesní požáry každý rok během období sucha, a podle vědců kvůli kouřovým částečkám v loňském roce jen v této zemi předčasně zemřelo více než 90.000 lidí. Pro porovnání - na malárii v Indonésii umírá zhruba 10.000 lidí ročně.
Ochránci životního prostředí navíc varují, že odhady počtu obětí mohou být příliš nízké, protože se studie zaměřují jen na následky některých druhů částic obsažených v kouři, a nepostihují tak celou šíři problému.
Příčinou většiny požárů je nelegální vypalování pralesa kvůli pěstování komerčně lukrativních plodin, jako jsou například palmy sloužící k výrobě palmového oleje.
Toxický smog z lesních požárů v Indonésii loni zabil 100.000 lidí (ČTK)
Monitoring médií
- úterý 26. květen 2026
- Semafor přepnul na žlutou. V Českém Švýcarsku platí noční zákaz vstupu do lesů (decinsky.denik.cz)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (ČTK)
- Letecká technika je klíčem k efektivnímu hašení požárů, řekl odborník z ČZU (ČTK)
- Požár lesa u Jílového. K hořícím stromům spěchali hasiči ze širokého okolí (decinsky.denik.cz)
- Hledáme odpovědi na klimatickou změnu a používáme satelitní data, říká správce křivoklátských lesů (zivauni.cz)
- Den v lese plný zážitků: Člověk, les a zvěř 2026 (vls.cz)
- Žáci se proměnili v lesníky, sázeli a měřili stromy a poznávali zvířata (litomericky.denik.cz)
- pondělí 25. květen 2026
- Sucho oslabuje lesy, ty pak podléhají škůdcům. Požáry budou v budoucnu častější (ct24.cz)
- Hrozby pro české lesy (ČT 1)
- Lesy v ČR (ČT 1)
















