logo Silvarium tisk
Název: Tři lesní požáry během dvou dnů: hasiči se nezastavili!
Zdroj: Mělnický deník
Datum: 07.08.2007
Podtitulek: Včerejší požár u Rymáně se zatím jeví jako práce zákeřného žháře
Autor: VIKTOR JANOVSKÝ
Rubrika: MĚLNICKOKokořínsko/Další dva požáry po nedělním zásahu nedaleko Želíz musely včera dopoledne zvládnout hasičské jednotky z Mělnicka. Oobou hasiči věděli už od nedělní noci, kvůli špatně prostupnému terénu mohli ale zasahovat až za bílého dne. Lidská bezohlednost a především naprostá nedbalost bezpečnostních pravidel při návštěvě lesa. To byl pravděpodobně důvod vzplanutí lesního porostu nedaleko Šemanovic. "Jsou zde zbytky ohniště. Předpokládáme, že nebylo pořádně uhašené a od něj se pak plameny rozšířily dál," řekl na místě požáru velitel zásahu Jan Hadrbolec. O ohni hasiči věděli od 1.30 hodin ráno, problematické však bylo najít přesně místo požáru a vhodnou přístupovou cestu. Díky pohledu z helikoptéry se podařilo oheň najít. "Vrtulník v půl osmé ráno začal s odhozy vody, poté jsme nasadili pozemní techniku," upřesnil postup Hadrbolec. Méně zřejmý je vznik požáru v lese nedaleko obce Rymáň. Plameny sežehly kolem 100 metrů čtverečních v místech, kde nevede žádná turistická stezka. "Jako jedna z možností vzniku požáru se jeví úmyslné zapálení," přiznal Hadrbolec. Ani u Rymáně neměli nijak ulehčenou práci. Přístupnost v terénu byla natolik nebezpečná, že vyloučila zásah v noci. Požár zpozorovali hasiči při opouštění místa zásahu v neděli večer. "Bylo tam hodně nebezpečných míst, raději jsme zásah odložili a k místu se dostali až za denního světla," vysvětlil Jan Hadrbolec. Oproti původním spekulacím velitel zásahu vyvrátil tvrzení, že nedělní požár nedaleko Želíz založil žhář. "Samozřejmě to nemůžeme na sto procent vyloučit. Požár však byl v těsné blízkosti hojně vyhledávané turistické trasy. Spíše se tedy jednalo o nedbalost," poznamenal. V lesích mezi Liběchovem a Tupadly hořelo v posledních třech měsících už jedenáctkrát. Lidé připisují vinu nebezpečnému žháři. Hodně jich ale zaviní turisté.

Foto - V AKCI! Několik hodin hasiči kropili hrabanku v lese nedaleko Šemanovic vodou. Typický lesní povrch byl v některých místech hluboký až třicet centimetrů, a hrozil tak přesun ohnišť i do několik desítek metrů vzdálených míst. Naštěstí nevzplanula blízká lesní školka. Na snímku je v popředí vidět ohniště, od něhož se oheň rozšířil. Hasiči mají jasno - lesní porost začal hořet kvůli lidské nedbalosti.
Foto - Deník/Viktor Janovský

VIKTOR JANOVSKÝ


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě