logo Silvarium tisk
Bohumil Klepetko, moderátor

Turisti na horách plaší zvěř, ta přitom právě teď prožívá jedno z nejnáročnějších období v roce. Neukáznění turisti často nechodí po vyznačených trasách a vydávají se dovnitř do lesů. Na vině jsou taky neohleduplní skialpinisti, některé druhy zvěře proto kvůli ztrátě přirozeného prostředí, konkrétně z Beskyd, úplně vymizeli.

Marek Slavík, redaktor

Jeleni, divoká prasata, lišky nebo zajíci. Všichni ti změnili v posledních letech své chování, dříve byli aktivní během dne, teď žijí hlavně v noci, navíc se přesunuli hlouběji do lesa, dál od obydlí i turistických tras, kde nachází klid. Takových míst ale kvůli turistům a v poslední době i skialpinistům moc v Beskydech není. Na větší množství turistů reagují hlavně citlivější živočichové, jde například o tetřeva či jeřábka. Ti z některých oblastí Beskyd úplně vymizeli, jako třeba i tady z okolí Javorového vrchu. Většina jiných druhů se přítomnosti turistů přizpůsobila, třeba i rysové.

Jiří LABUDA, Hnutí Duha

Vyplývá i z dat telemetrického sledování, že někdy ten rys zůstane třeba 200 m v nějaké houštině například od frekventované stezky na Radhošť na lysou, tady na a Javorový. A zkrátka on ví, že za ním nikdo do toho houští nepůjde.

Marek Slavík, redaktor

Jenže stále častěji se stává, že lidé turistické trasy opouštějí.

Jindřich Španihel, Morávka

Ti lidi z těch měst, kteří přijíždějí na ty soboty a neděle, tak oni vyrážejí do lesa a je jim to naprosto jedno, že ta zvěř potřebuje mít klid, ona potřebuje tam, kde zalehne, potřebuje přežvykovat, trávit a v klidu ležet.

Marek Slavík, redaktor

To potom je opravdu nějaký problém, když se ti lidé pohybují různě v tom lese, nekontrolovatelně, takže ta zvěř se neumí moc přizpůsobit a zvláště v těch nočních nebo večerních a ranních hodinách.

Jindřich Španihel, Morávka

Kdy ta zvěř běhá z místa na místo a vlastně se vysílí, ona potřebuje vlastně ty svoje tukové zásoby, které se vytvořila na podzim předčasně a naprosto zbytečně.

Marek Slavík, redaktor

Lidé by se tak měli držet turistických tras a dopřát zvěři klid hlavně v zimě, ale i na jaře v období rození mláďat. Marek Slavík, Česká televize, Beskydy.

ČT 1

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě