logo Silvarium tisk
Název: Turisté už smí do lesů
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 01.08.2007
Autor: LENKA ZIMMELOVÁ
Rubrika: Jižní Čechy

Zákaz vstupu stále platí v katastrech obcí Horní Stropnice a Pohorská Ves

Nové Hrady - Do novohradských lesů se po třech měsících vrací turisté. Včera na většině území skončil zákaz vstupu, který kvůli likvidaci následků orkánu Kyrill na konci dubna vyhlásil krajský úřad.
    "Zákaz jsme vyhlásili na žádost Lesů České republiky. Právě na Novohradsku nadělal orkán největší škody," řekl Karel Janda z krajského odboru životního prostředí.
    Nepřístupných zůstane pro veřejnost jen pět katastrálních území dvou obcí. Zde se totiž dřevo stále ještě ve velkém těží. Úřad zde zákaz prodloužil až do konce září.

Hrozí náhlé sesutí

"Kromě náhodného pádu stromů představují pro veřejnost velké nebezpečí také nedostatečně zajištěné hranice dřeva vysoké až pět metrů. Hrozí jejich náhlé sesutí," zdůvodnil Janda.
Mnoho lidí z Novohradska přesto plošný zákaz vstupu, který se týkal 28 obcí, kritizuje. Přiznávají, že ho sami několikrát porušili.
    "Byla to hloupost.
Sám jsem tam byl několikrát na houbách. Samozřejmě, že nikdy ne tam, kde se pracovalo.
Všude jinde zavřeli jen část lesů, nepochopím, proč to tady nešlo," uvedl obyvatel Pohorské Vsi, který nechtěl zveřejnit své jméno.
    Na nařízení si stěžují i majitelé penzionů a hotelů. Kvůli nařízení hosté hlavně v červnu rušili rezervace a na dovolenou do regionu nepřijeli. "V červnu mi lidé odřekli osmdesát procent rezervací. Báli se sem jezdit. Několik z nich dokonce dostalo kvůli vstupu do lesa pokutu. Ani my jsme o nařízení pořádně nevěděli," zlobil se majitel penzionu Lesovna Žofín Karel Šrefl.
    Podle starostů novohradských obcí byl zákaz jen formální záležitostí. Turisty prý z lesů nikdo nevyhazoval. "Nechtěli nést zodpovědnost, kdyby se někomu něco stalo. Kdo se nebál, tak skrz lesy na kole projel. Neslyšel jsem o tom, že by turisty někdo vyhazoval," sdělil starosta Horní Stropnice Václav Kučera.
    Lesní správa přitom o opatření požádala po smrtelném úraze, kdy v Petříkově zranila padající větev důchodkyni. Žena zemřela po třech dnech v nemocnici. "Zákaz dodržovalo asi deset procent slušných lidí. Dokonce jsme se setkali s tím, že pracovníci informačních center turistům říkali, že pro ně neplatí," popsal situaci správce Aleš Žemlička.
    Na příjezdových cestách dlouho nevydržely ani cedule informující o zákazu vstupu. Většinu z nich lidé strhali už druhý den.
    "Několik z nich jsem přímo v lese upozorňoval, že tam nemají co dělat. Říkali, že o ničem nevědí. Klidně tam vezmou na procházku malé dítě nebo kojence v kočárku. Je s podivem, že se tu nestal žádný vážný úraz," dodal Žemlička.
    Lidé by měli být v lesích i nadále opatrní. Řidiči těžkých aut, která stromy svážejí, se na úzkých cestách cyklistům jen obtížně vyhnou. Rozjetý kolos se dá totiž jen těžko zastavit.

(Viz Polomové... str. B3)

***

* Zákaz vstupu do lesů v Novohradských horách

Horní Stropnice
Dobrá Voda
Staré Hutě
Pohorská Ves
Pivonice u Pohorské Vsi
Pohoří na Šumavě
Dolní Pribrání
Poznámka: zákaz platí do 30. září

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě