logo Silvarium tisk
Název: "Tvůrci" nelegálních skládek se revírníkům vysmívají!
Zdroj: Hradecký deník
Datum: 10.08.2007
Autor: SILVIE RŮČKOVÁ
Rubrika: Hradecko


Hradec Králové/Nelegální skládky rostou jako houby po dešti. Nejčastěji se objevují v lesích, podél hlavních silničních tahů a nebo na odpočívadlech.
Nejvíce postiženou oblastí je úsek podél silnice od restaurace Koliba do Hradce Králové.
V příkopech podél cest se neustále povalují pytle s komunálním odpadem a další věci, které nejsou už v domácnosti potřeba. Extrémním případem jsou odhozené lednice, televizory nebo i autobaterie.
"Pokud skládku objevíme, ihned to hlásíme obci, v jejímž katastru se nachází, a snažíme se využít prostředků na asanaci z jejich havarijního fondu. Často je však také odklízíme na vlastní náklady," sdělila tisková mluvčí Lesů ČR Šárka Kubelková.

Máme demokracii, můžu dělat co chci!

"Bohužel je velmi složité pachatele chytit při činu. To se nám podaří zřídka," prozradil ředitel Krajského inspektorátu Lesy ČR v Hradci Králové Jiří Černík. Pokud přeci jen někoho dopadnou, chycený občan si z toho nic nedělá. "Víme to přímo z konkrétního případu. Revírník přistihl člověka, který skládal do lesa stavební suť. Poté, co ho upozornil na nezákonné jednání, tak se dočkal urážek a téměř inzultace. Na závěr si vyslechl, že už máme demokracii a může si dělat co chce," podotkl Černík. O něco lepší situace panuje v městských lesích. Podle slov ředitele Zdeňka Petříka je to způsobené především tím, že k zahrádkářským koloniím jsou přistavovány kontejnery. "I přes to každý víkend odpadky sbíráme. Ročně na tento účel vyčlení magistrát půl milionu korun," dodal Petřík. Město využívá spolupráce s Českou inspekcí životního prostředí a policií."Zasahujeme na podnět občanů nebo i některého z orgánů a ihned provádíme místní šetření," řekla Bohdana Hudská z odboru životního prostředí magistrátu.
Jak doplnil tiskový mluvčí radnice Václav Svoboda, v poslední době jsou případy nelegálních skládek o něco častější. Nyní řeší město větší problém, a to se skladem nebezpečného odpadu, který vznikl už před několika lety v areálu společnosti Foma, která jej pouze pronajala," dodal mluvčí Svoboda.

Lednice i televizory končí "život" v lesích a příkopech. Míst, kde lidé vyhazují odpad do přírody, na Hradecku přibývá.

"Revírník se po upozornění na nezákonné jednání, dočkal urážek a téměř inzultace," řekl Jiří Černík z Lesů České republiky.

Foto - STAČÍ JENOM JEDNA. Podle slov tiskového mluvčího radnice Václava Svobody stačí pouze jedna pneumatika a během chvíle jich přibude několik dalších. Lidé si tak myslí, že je vše v pořádku.

Foto - Deník/Petr Bělka

SILVIE RŮČKOVÁ


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě