logo Silvarium tisk

Účastníci konference OSN o změně klimatu COP28 krátce po jejím začátku odsouhlasili podobu nově vzniklého fondu na pomoc chudším zemím nejhůře postiženým změnami klimatu. Prostředky pro fond jako první přislíbil pořadatel konference Spojené arabské emiráty (SAE), poskytne 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Peníze do balíku, který má pomoci zejména zemím globálního Jihu, přislíbily také Spojené státy, Německo nebo Británie, uvedl zpravodajský server BBC News.

Na záměru vytvořit tento fond se státy shodly už loni na konferenci COP27 v Egyptě, ale poslední rok jejich představitelé strávili vyjednáváním o jeho podobě a hledáním kompromisů, píše agentura AFP. Spory o praktickém fungování fondu mezi Severem a Jihem se podařilo uhladit 4. listopadu v Abú Zabí. Prostředky začaly země slibovat dnes, fungovat by měl fond podle AFP od příštího roku.

Německo slíbilo poskytnout 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun), Británie 60 milionů liber (téměř 1,7 miliardy korun). Spojené státy, které na jednání v Dubaji zastupuje klimatický zmocněnec John Kerry, pošlou 17,5 milionu dolarů (389 milionů korun), Japonsko deset milionů dolarů (222 milionů korun).

"Gratuluji zúčastněným stranám k tomuto historickému rozhodnutí. Je to pozitivní signál pro svět a pro naši práci," uvedl předseda COP28, ministr průmyslu Spojených arabských emirátů a zároveň šéf státní ropné společnosti ADNOC Sultán Džábir. "Dnes jsme napsali novou stránku dějin. Rychlost, s jakou jsme to udělali, je nevídaná, fenomenální a historická," uvedl Džábir.

Před začátkem konference panovaly obavy, aby se její účastníci shodli na programu. Pokud by se tak nestalo, byl by ovlivněn průběh celých dvou týdnů jednání. Přijetí dohody a vznik fondu uvítala Madeleine Dioufová Sarrová, která v Dubaji zastupuje 46 nejchudších zemí. Uvedla ovšem, že "prázdné fondy našim obyvatelům nepomohou", píše AFP.

Prostředky na přizpůsobení se rostoucím teplotám a na pomoc se snížením emisí skleníkových plynů už bohaté státy těm chudým poskytly i v minulosti. Teď jde ale poprvé o prostředky na pomoc při odstraňování škod způsobených bouřemi a suchem, které jsou průvodním jevem změn klimatu, píše BBC News.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě