logo Silvarium tisk
Autor: ROMANA ŠIMKOVÁ
Rubrika: Benešovsko

Houbařská sezona pomalu končí. Tisíce návštěvníků lesa ale stále připomínají odpadky, které po nich v porostu zůstaly.
Berounsko/Lesníci mají opět plné ruce práce s úklidem odpadků. V lesním porostu jsou po turistech a houbařích poházené prázdné PET lahve a spousta jiného nepořádku. "Každoročně posbíráme tuny odpadků. Úklid provádíme dvakrát do roka. Na podzim a na jaře. Pomáhají nám s ním myslivci a různé spolky. Bez nich bychom to nezvládli," informoval za Lesy České republiky vedoucí nižborské lesní správy František Davídek.

Úklidem odpadků ale starosti lesníků nekončí. Musejí ho roztřídit na nebezpečný a jiný odpad, naložit na auta a odvézt na skládku. Tam musejí za jeho likvidaci zaplatit dost velký finanční obnos. Za tunu odevzdaného nebezpečného odpadu zaplatí například 25 tisíc korun. "Dříve nám na takovou úklidovou akci stačilo padesát až šedesát tisíc korun. Nyní už je málo i tři sta tisíc korun. Loni na začátku zimy jsme za posbíraný odpad zaplatili téměř půl milionu korun," upozornil František Davídek.

V lesních houštinách myslivci kromě PET lahví a různých obalů od potravin velmi často nacházejí i staré a nefunkční vybavení domácností či rozbitá okna. "Takový nález pro nás není ničím výjimečným. Nikdo si neumí představit, co vše lidé do lesa vyvezou. Kolik pneumatik do něho vyhodí. Snaží se na náš úkor ušetřit peníze, protože likvidace odpadů všude výrazně podražila," postěžoval si vedoucí lesní správy.

Černé skládky jsou dlouholetým problémem. Vyskytují se především v blízkosti obcí a přístupových cest do lesa. Přestože se jejich původci dopouštějí přestupku, v některých případech i trestného činu, jejich dohledání je prakticky nemožné. "Museli bychom je chytit přímo při činu," říká Davídek. Problémy s nepořádnými návštěvníky lesa mají i představitelé Králova Dvora. "O náš městský les se stará odborný správce. S nepořádnými návštěvníky lesa ale máme problémy každý rok. S úklidem lesů na Borech a Višňovce nám například pomáhají děti ze základní školy, která je poblíž. Občas se v lese objeví i černá skládka," informoval místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Fakta o odpadu:
Lesní správa Nižbor platí za úklid odpadků po houbařích a návštěvnících lesa už kolem půl milionu korun.
-
Tuna nebezpečného odpadu, který v lesích lidé vyhodí, stojí 25 tisíc korun.
- V lesích se často objevují černé skládky pneumatik.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě