logo Silvarium tisk
Název: Uklízení lesní kalamity ztíží sníh a spory o zakázky
Zdroj: Idnes
Datum: 21.01.2007
Autor: klu, iDNES.cz
Rubrika: Domácí

Ministr zemědělství si ze vzduchu prohlédl lesní kalamitu. Vládě navrhne, aby povolila rychlejší těžbu. V polomech by se totiž na jaře mohl rozmnožit kůrovec. Bezprostředně mohou uklízení zkomplikovat spory státních lesů se zpracovateli dřeva a také předpovídané sněžení.
NEPŘEHLÉDNĚTE:
Po třech dnech rekordů se ochladí o víc než 10 stupňů
Ministr Petr Gandalovič po letu˙nad lesy konstatoval, že škody nejsou tak velké jako například nedávno v Tatrách. Nejpostiženější je podle něj jihozápad Čech.
Právě tam spravuje velké plochy státní podnik Lesy ČR, který celkově obhospodařuje asi polovinu porostů v republice.
Orkán přišel v době, kdy firma vede spory o zadávání zakázek externím těžařským a zpracovatelským firmám. To by mohlo likvidaci kalamity zkomplikovat.
"Použijeme ustanovení zákona o veřejných zakázkách a tam, kde to půjde, budeme postupovat zrychleným (výběrovým) řízením," naznačil Gandalovič řešení v Otázkách Václava Moravce v ČT.
Závody státních lesů, které mají vlastní kapacity, například Boubín na Šumavě, už těžit začaly. V ostatních případech je podle ministra nástup mužů s pilami otázkou dvou až tří týdnů. Postup projedná vláda.

Kůrovec bude mít šanci

I přesto se podle Gandaloviče všechno kalamitní dřevo nestihne vytěžit do jarního začátku sezony kůrovce. Lesům ČR totiž vítr pokácel víc než polovinu objemu roční těžby.
Žádné finance navíc ministerstvo uvolňovat nechce. "Věřím, že si Lesy ČR pomohou samy," řekl.
Stejný metr má platit pro obecní či soukromé majitele lesů, i když diskusi o individuálních případech ministr nevyloučil. "Nechci ale dávat žádný obecný příslib," zdůraznil.
Pro konečné spotřebitele palivového dřeva by mohla mít kalamita pozitivní důsledek - ceny pravděpodobně po loňském růstu mírně klesnou.

Do lesa nechoďte, vyzývají LČR lidi

Státní lesy už v pátek odhadly, že jim vichr způsobil největší škody v historii. To se postupně potvrzuje.
Firma za rok vytěží zhruba sedm milionů metrů krychlových dřeva, vichřice pokácela přes polovinu tohoto objemu.
Pro lidi je vstup do lesů stále nebezpečný. "V nadcházejících dnech důrazně nedoporučujeme návštěvy lesů. Stabilita stromů po vichřici je narušena a hrozí nebezpečí jejich pádu či pádu velkých větví," řekl ČRo1-Radiožurnálu mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd.

Po vichru přijde sníh

Varování meteorologů před silným větrem, které platí až do nedělního večera, může záhy vystřídat upozornění na sněhovou nadílku.
Podle v sobotu zveřejněné předpovědi se v příštím týdnu postupně ochladí o více než deset stupňů oproti teplotám posledních dnů.
Zlomovým dnem bude úterý, kdy se očekávají první sněhové přeháňky zejména v horských polohách.
Ve středu už se sníh objeví i v nížinách a zasype i jihozápad a střed Čech, kde právě v lesích leží desetitisíce kubíků poškozeného dřeva.
"Ve středu očekáváme oblačno až zataženo, na většině území občasné sněžení. Nejnižší noční teploty -1 až -5 řC, nejvyšší denní minus tři až plus jeden stupeň," sdělil iDNES.cz meteorolog Pavel Jovanovič.
Vítr může místy tvořit sněhové jazyky. Očekává se, že napadne až 15 centimetrů sněhu, v horách za úterý a středu i třicet centimetrů.

klu, iDNES.cz

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě