logo Silvarium tisk

Spojené státy přislíbily tři miliardy dolarů (přes 67 miliard korun) do Zeleného klimatického fondu, který je největším mezinárodním klimatickým fondem na podporu klimatických opatření v rozvojových zemích. Oznámila to dnes viceprezidentka USA Kamala Harrisová na mezinárodní klimatické konferenci COP28 v Dubaji.

Do fondu země světa zatím přislíbily vložit více než 20 miliard dolarů. USA už dříve poskytly dvě miliardy. Agentura Reuters upozornila, že nový příspěvek ještě musí schválit politicky rozdělený americký Kongres.

"Dnes s hrdostí oznamuji, že učiníme nový závazek ve výši tří miliard dolarů vůči Zelenému klimatickému fondu, který pomáhá rozvojovým zemím dostat se ke kapitálu, který potřebují na investice do odolnosti, čisté energie a řešení založeného na přírodě," řekla Harrisová ve svém projevu na konferenci, která začala ve čtvrtek a do 12. prosince se jí zúčastní až 70.000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů.

Podle OSN dosavadní slíbené částky představují jen zlomek ze zhruba 250 miliard dolarů, které rozvojové země budou potřebovat každý rok do roku 2030 na adaptaci na teplejší svět. Fond kromě toho financuje projekty, které mají zemím pomoci přejít na čistou energii.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě