logo Silvarium tisk

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu Krajského soudu v Ostravě na zrušení jedné věty v zákoně o posuzování vlivů na životní prostředí. Ustanovení novelizované v roce 2021 umožnilo pokračovat v přípravě některých prioritních dopravních staveb na základě hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (EIA) i v situaci, kdy se vedou dlouhé navazující spory, například o stavební povolení, a platnost stanoviska EIA by jinak v mezičase vypršela.

Specifická právní úprava se týká vládou vymezených prioritních dopravních staveb na transevropské dopravní síti, které mají územní rozhodnutí nejpozději od 31. března 2015 a které získaly také souhlasné stanovisko EIA. Věta, kterou žádá zrušit krajský soud, zní: „Stanovisko musí být platné v době vydání rozhodnutí v navazujících řízeních v prvním stupni".

Ostravský soud se problematikou zabývá v souvislosti s letitými spory kvůli stavbě obchvatu Frýdku-Místku, což je součást dálnice D48 a jeden z prioritních dopravních záměrů. Návrh k ÚS podal krajský soud s přesvědčením, že nynější právní úprava neobstojí v testu rozumnosti. Kvůli sporné větě odpadla nutnost aktualizovat stanovisko EIA, nezohledňují se tak případné změny okolností.

„Dochází k možnosti realizace záměrů bez zohlednění skutečných aktuálních negativních zásahů do životního prostředí, a tím i k porušení práva na příznivé životní prostředí," stojí v návrhu krajského soudu. Návrhem se zabývalo plénum ÚS, soudkyní zpravodajkou byla Daniela Zemanová.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě