logo Silvarium tisk

Krajský úřad Ústeckého kraje povolil pro rok 2021 těžbu i v nejzachovalejších porostech v evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří u Horního Jiřetína. Nezisková organizace Greenpeace se proti tomuto rozhodnutí odvolala k Ministerstvu životního prostředí a žádá předběžné opatření na zákaz těžby. Podle navrhovaného plánu těžby by se totiž mělo kácet i v oblasti, která má být podle nedávno schválené smlouvy o ochraně území ponechána samovolnému vývoji bez zásahů člověka.

„Navzdory nadnárodnímu významu této lokality, zařazené do evropské sítě Natura 2000, a mezinárodním závazkům ČR, úřad upřednostnil ekonomický zájem vlastníka nad zájmem veřejným. Vlastník na vytěženém dřevě samozřejmě vydělá. Podle nás je ale důležitější ochránit přírodu pro budoucí generace. Žádost o důslednější ochranu bučin, kterou předložili odborníci z České společnosti ornitologické spolu s městem Horní Jiřetín a organizací Greenpeace krajský úřad zamítl, a proto jsme podali odvolání k Ministerstvu životního prostředí, které za ochranu Natury 2000 odpovídá. Doufáme, že ministerstvo urychleně těžbu zastaví v plném rozsahu,“ říká Nikol Krejčová z Greenpeace.

Smluvní ochrana byla uzavřena s vlastníkem – společností I. H. Farm – letos v srpnu po dlouhém téměř sedmiletém vyjednávání a začne platit v lednu 2022. Zahrnuje přesné vymezení bezzásahového území, které představuje 200 hektarů lesa, což je asi jedna čtvrtina z dotčeného území. Na jeho zbytku by se pak mělo hospodařit výhradně podrostním a výběrným způsobem se závazkem nesnižovat podíl nejstarších porostů a dodržovat přirozenou druhovou skladbu lesa. To však samo o sobě žádnou ochranou dotčeným skupinám organismů neposkytuje, neboť může být provozováno stejně intenzivně jako hospodaření pasečné. Všechny staré stromy mohou být například z porostu odstraňovány jak podrostním, tak i výběrným způsobem. Proti kácení a za bezzásahovost celé lokality se přitom vyslovilo více jak 12 905 občanů v petici za záchranu bučin a vědci formou výzvy Ministerstvu životního prostředí.

„Dlouhodobě kritizujeme Krajský úřad Ústeckého kraje za nedostatečnou ochranu vzácného území krušnohorských bučin. Spolu s odborníky nesouhlasíme se smluvní ochranou, která zajišťuje samovolný vývoj pouze 200 hektarům lesa, kde vlastník navíc plánuje ještě těžit těsně předtím, než smlouva začne platit. Jedná se o porosty buků starší 140 let, které najdeme na málo místech v České republice, neboť staré porosty jsou systematicky káceny. Odborné poznatky však jednoznačně dokládají zásadní význam samovolně dožívajících starých stromů a spontánní obnovy porostů pro biologickou rozmanitost. Dutiny stromů jsou domovem vzácných druhů ptáků, v jejich dřevě žije vzácný hmyz, právě proto byla lokality vyhlášena evropsky významnou lokalitou. Z tohoto důvodu jakoukoli těžbu v těchto porostech odmítáme,“ říká Nikol Krejčová z Greenpeace.

Krajský úřad spolu se společností I. H. Farm argumentuje tím, že by měl tento poslední těžební zásah v budoucím bezzásahovém území přispět k omlazení a obnově lesa, jelikož dojde k jeho prosvětlení a mohutné staré koruny stromů nebudou bránit růstu nových buků. Podle odborníků však odumírání starých porostů hraje v reprodukci a růstu mladých stromků zásadní roli. Nedostatek světla kvůli košatým korunám starších stromů vede k přírodnímu výběru odolných porostů, zatímco slabší stromky odumřou už v prvním vývojovém stádiu. Přežívání stromů v hlubokém zástinu s velmi malým přírůstem po dlouhou dobu je výrazem jejich velké životnosti a zároveň zárukou jejich přirozené výškové různorodosti, která jim pomáhá lépe čelit nepříznivým vlivům z vnějšího okolí. Bukové lesy tak fungují tisíce let a na rozdíl od mnoha jiných stromů jsou schopny dobře snášet zastínění a náhlé vystavení kmenů ze zástinu slunečnímu světlu, jak k tomu dochází při holosečích, je může naopak poškodit podobně jako vystavení mrazu. V důsledku kácení by tak dotčené území mohlo ztratit svou biologickou hodnotu, což by v budoucnu mohlo bránit dalšímu rozšíření bezzásahové ochrany v této oblasti.

TZ Greenpeace ČR


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě