logo Silvarium tisk
Autor: (iva)
Rubrika: region

BESKYDY, PUSTEVNY (iva) - Kolem padesáti tisíc nových stromů se podařilo letos vysadit v zájmových lokalitách Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Výsadbu sazenic stromů zajistila Správa CHKO Beskydy sběrem semen z původních beskydských dřevin v necennějších pralesovitých porostech. "Z těchto semen byly následně v lesních školkách vypěstovány sazenice bez použití umělých hnojiv a pesticidů a zároveň byly navíc stíněny, čímž se napodobovaly přirozené podmínky při obnově lesa. Takové sazenice jsou pak využívány při podsadbách, kdy se umisťují pod stávající porost, kde pod ochranou staršího lesa mají mnohem větší šanci odolat výkyvům počasí," nastínil Tomáš Myslikovjan z CHKO Beskydy.

Původní dřeviny, kterými jsou jedle, javory, buky a v menší míře i velmi vzácné tisy byly vysazovány za účelem zvýšení jejich nedostatečného zastoupení v lesích. "Výhledovým cílem péče o lesy v rezervacích je samovolný vývoj lesních ekosystémů bez přímého ovlivňování člověkem," doplnil Myslikovjan s tím, že beskydské pralesovité rezervace jsou skutečnými klenoty naší přírody a mnohdy jsou unikátní nejen v rámci České republiky.

S výsadbami sazenic bude CHKO Beskydy společně s Lesy ČR, správci lesních rezervací v Beskydech a Český svaz ochránců přírody Salamandr pokračovat i v příštích letech. Finančně se na projektu podílí Ministerstvo životního prostředí, Severomoravská plynárenská a Radegast.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě