logo Silvarium tisk

V Beskydech žije okolo deseti dospělých rysů plus mláďata a zhruba stejný počet vlků. Občas se tam vyskytuje i medvěd, který dočasně přijde ze Slovenska. Velké šelmy bude v pátek a v sobotu v horách počítat okolo stovky dobrovolníků z takzvaných vlčích a rysích hlídek. Není ale sníh, a tak spíše než počet šelem jen zjistí, kde se zvířata pohybují. Novinářům to dnes v místě migračního území šelem v Ostravici na Frýdecko-Místecku řekli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) a Hnutí Duha Šelmy.

„Každý jedinec, každá změna znamená docela výrazný pokles v populaci. Největší úmrtnost zvířat je přes zimu," řekl ředitel Regionálního pracoviště Moravskoslezského AOPK František Jaskula. V Beskydech se podle něj pohybují čtyři vlčí smečky." Vzhledem k velikosti teritorií těch zvířat nemůžeme říct, že jsou to beskydští vlci. Jsou to vlci, kteří přecházejí na slovenskou stranu," řekl Jaskula.

Mapování velkých šelem se letos koná počtyřicáté a je podle Jaskuly velmi důležitou studnicí informací pro to, jak se chovat v praxi. Šelmy například často zahynou při překračování rušných silnic na takzvaných migračních koridorech.

„Zvířata mají trasy, které využívají raději než jiné, protože je tam navádí tvar terénu, jsou tam lesní porosty anebo jsou tady poslední oblasti, kudy mohou procházet mezi horskými celky. A my ta území potřebujeme zmapovat a dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k jejich zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost krajiny omezí nebo úplně zničí," řekl Jaskula.

Ochranáři zjistili, že problémová místa jsou přímo v Beskydech i ve volné krajině, kde se Beskydy napojují na slovenská pohoří. Jedno z takových míst je i u přehrady Šance. "Průchod z Lysé hory na Smrk je v podstatě blokovaný vodní plochou a silně využívanou, frekventovanou komunikací," řekl Jaskula. Právě na silnici I/56 tam v minulosti auto srazilo rysa.

Michal Bojda z Hnutí Duha Šelmy řekl, že sčítání šelem se uskuteční nejenom na území CHKO Beskydy, ale i v CHKO Bílé Karpaty a CHKO Kysuce na slovenské straně pohoří. Jenom na moravské straně CHKO Beskydy je naplánováno zhruba 60 tras.

"Výhoda této akce je, že během krátké doby projdeme celé území o rozloze zhruba 2000 kilometrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že sníh v podstatě v celých Beskydech není, tak nebude možné zjistit moc početnost šelem, ale na základě nalezení pobytových znaků, jako je třeba trus od vlků, od rysů, nebo případně stopy v blátě, můžeme zjistit, kde se šelmy pohybují. Početnost nám spíše prozradí dlouhodobý monitoring na základě fotopastí, které využíváme během celého roku," řekl Bojda.

Fotopastí jsou v Beskydech desítky. Jedna z nich například loni zachytila rysici Evu se třemi mláďaty, aktuálně ale Eva pečuje už jen o dvě. Třetím mládětem byla samička, kterou v prosinci našli lidé na zahradě v Dobré a později uhynula v záchranné stanici v Bartošovicích.

Jiří Labuda z Hnutí Duha Šelmy řekl, že letos skončí dvouletý projekt Aktivně po stopách velkých šelem, jehož cílem bylo vyvracení pověr a fám týkajících se šelem. "Vyšla v rámci toho projektu publikace Velké šelmy - Pověry, obavy a fakta, ve které se snažíme vyvracet spoustu těch polopravd," řekl Labuda. Zájemci si publikaci mohou zdarma stáhnout z internetových stránek www.selmy.cz.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě