logo Silvarium tisk
Název: V Boleticích pokračuje devastace přírody
Zdroj: Střední Čechy
Datum: 27.07.2007
Podtitulek: Ekologičtí aktivisté volají po zastavení těžby dřeva v jihočeských lesích.
Autor: OLDŘICH JANEBA
Rubrika: ZPRAVODAJSTVÍ


Praha/Část šumavských lesů může odumřít, pokud lesníci nezmění způsob těžby. Alespoň podle tvrzení ekologů. "Jedná se o největší lesní pohromu na našem území, " tvrdí vedoucí lesní kampaně Hnutí DUHA Jaromír Bláha. V katastru Horní Planá totiž dochází k poškozování lesní půdy. Děje se tak při těžbě padlého dřeva po letošních vichřicích. I přes naléhavé volání ekologů, že tato devastace smrtelně zasáhne celý lesní komplex, se v těžbě pokračuje. "Nebál bych se to nazvat kalamitním stavem," souhlasí jihočeský inspektor životního prostředí Ladislav Krátký. Aktivisté z Hnutí DUHA, kteří vyrazili zkontrolovat průběh těžby, byli zděšeni. "Viděli jsme výmoly po těžké mechanizaci vyježděné až na skalní povrch. Vyvážecí soupravy drtily zcela zdravé stromy. Každých dvě stě tři sta metrů následovala holina s katastrofálním úbytem lesního porostu, " vzpomíná Bláha. Jak uvedl, okamžitě podali podnět k inspekci životního prostředí. Zvažují i žalobu pro trestný čin proti životnímu prostředí. S původním nálezem inspekce nebyli aktivisté spokojeni. Teprve druhé šetření jim dalo za pravdu. Podle něj erozní rýhy vážně ohrozí vodní režim v půdě. Lesníci překotné tempo těžby obhajují obavou o napadení zdravých stromů kůrovcem. "Kůrovec už dávno vylétl. Pro budoucnost lesa je poškození půdy daleko horší, než napadení tímto hmyzem," říká Bláha. "Se státní firmou Vojenské lesy bylo zahájeno správní řízení a budeme jednat o pokutě," řekl Deníku Jaroslav Šimeček z inspekce životního prostředí. Zastavit těžbu však úředníci v tuto chvíli nedokáží.

Foto - SPOUŠŤ. Výmoly po těžké mechanizaci a zničená vegetace. Tak vypadají lesy na Šumavě.
Foto - archiv Hnutí DUHA

OLDŘICH JANEBA

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě