logo Silvarium tisk

Město Bordeaux na západě Francie od roku 2020 vede starosta za Zelené Pierre Hurmic. Ten se kvůli ohledům na životní prostředí rozhodl nahradit klasický živý vánoční strom umělecky zpracovanou skleněnou sochou stromu, kterou na náměstí před radnicí letos vztyčí už potřetí. Výhrady znějící po představení sochy utichly, místní si na neobvyklou verzi vánočního stromu zvykli a pro město je od letoška i ekonomicky výhodnější, píše Le Figaro.

Smrk, který stával na náměstí v Bordeaux, vyšel město každý rok na 60.000 eur (téměř 1,5 milionu korun). K nákladům na pořízení jehličnanu bylo potřeba přičíst náklady na jeho dopravu kamionem, vztyčení a hlídání. Starosta připomíná také ekologické dopady celé operace. V roce 2019 navíc 17metrový strom porazil vítr, který provázel bouři Fabien. Se změnami klimatu by navíc podobné nehody, které by mohly mít i smrtelné následky, mohly být častější, píše Le Figaro

Skleněný strom se zrcadly, který vytvořil Arnaud Lapierre a vyrobili místní řemeslníci a průmyslové firmy, stál město 130.000 eur (3,2 milionu korun), a náklady na něj jsou tak při třetím použití nižší, než by byly u stromů z lesa. Návratnost celé investice francouzský deník rozpočítává na šestileté období, protože právě na tak dlouho jsou ve Francii starostové voleni. V horizontu jednoho volebního období tak umělecký strom vyjde zhruba na třetinu ceny, kterou by stály smrky.

Konstrukci z oceli a skla je těžké přehlédnout, měří 11 metrů na výšku a u země má průměr pět metrů. Strom je složený ze 400 dílů, včetně 100 metrů čtverečních skla a 176 zrcadel 22 různých tvarů. Strom se rozsvěcí na hodinu a půl ráno a večer od 17:00 do půlnoci. Přes den se v něm zrcadlí věže katedrály. Po Vánocích strom pracovníci města zase rozloží a do příští zimy ho uskladní.

„Uhlíková stopa je malá díky použití trvanlivých materiálů, na což byl brán ohled už během navrhování. Skleněný smrk je koncipován tak, aby vydržel," uvádí radnice. "Na začátku o našem nápadu panovaly pochybnosti, ale teď se stejnou cestou vydala i další města," upozorňuje radní pro kulturu Dimitri Boutleux. Jako příklad uvádí město La Rochelle, které letos stromek také nahradí sochou.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě