logo Silvarium tisk

Meteorologové v indickém hlavním městě Dillí dnes naměřili rekordní teplotu 52,3 stupně, informovala agentura AFP. Teploty tam překonávají historicky nejvyšší hodnoty již od úterka, kdy o sedm desetin stupně padl dosavadní rekord 49,2 stupně z května 2022. Podobné teploty asijská země očekává i ve zbytku týdne. Vedra Indii sužují už více než měsíc a vláda upozorňuje na možný nedostatek vody.

Úřady dosud nejvyšší teplotu v Dillí zaznamenaly na předměstí hlavního města. Vysoké teploty jsou na jaře a v létě v Indii běžné, vědci nicméně upozorňují, že vlny veder se v důsledku klimatické změny každý rok prodlužují a zintenzivňují. Dillí a další oblasti už minulý týden kvůli extrémním vedrům uzavřely školy. Více než padesátistupňové teploty meteorologové naměřili například v severozápadním Rádžasthánu, kde v úterý teploměry na některých místech ukazovaly 50,5 stupně. Provincii Sidh v sousedním Pákistánu v neděli zasáhly 53stupňové teploty.

Kromě extrémních teplot úřady v Dillí varují také před nedostatkem vody. Ministryně vodních zdrojů Atiši Marlena Singhová požádala, aby lidé s vodou zacházeli zodpovědně. „Abychom problém nedostatku vody vyřešili, museli jsme v řadě míst přistoupit k omezení dodávek na jednu denně místo dvou. Ušetřenou vodu rozdělíme na příděly a budeme ji distribuovat v oblastech, které se potýkají s jejím nedostatkem a také tam, kde zásoby vody vystačí jen na 15 až 20 minut denně," citoval ministryni deník The Indian Express.

Severovýchod Indie naopak zasáhly přívalové deště doprovázené silným cyklonem Remal, který v neděli zabil více než 38 lidí. Indičtí meteorologové označili cyklon za jeden z nejdelších, jaký oblast kdy zažila. Může za to podle nich klimatická změna.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě