logo Silvarium tisk

V Jihlavě odborníci od rána ošetřují zeleň poničenou těžkým mokrým sněhem, který napadl před Štědrým dnem. Z 20.000 stromů kvůli tomu bude v krajském městě potřeba pokácet desítky kusů. Další stovky stromů jsou poškozené, ale po ošetření by se s poraněním měly vyrovnat. V terénu je dnes 21 dřevorubců, pracují v šesti partách, sdělil ČTK mluvčí města Radovan Daněk. Škody na městské zeleni jsou i jinde v kraji.

Z chodníků a silnic v Jihlavě byly podle mluvčího stromy a ulomené větve odklizeny mezi svátky. Pracovníci dnes odstraňují nebezpečné stromy a ulomené větve, které zůstaly zaklíněné v korunách. Z vysokozdvižné plošiny ošetřují stromy v Telečské a Havlíčkově ulici, kde jsou nejvíc poškozená stromořadí, pracovat dnes budou také na sídlištích Kollárova nebo Leoše Janáčka.

Mezi nejpoškozenější patří kulovité javory a borovice. „Javor má kompaktní kulovitou korunu, která se často pod tíhou sněhu zcela rozlomila a takový strom nemá šanci na přežití. Borovice mají zase dlouhé jehlice, na kterých se mokrý těžký sníh dlouho držel a strom jeho tíhu neunesl," uvedl Daněk.

V havlíčkobrodském městském parku Budoucnost je vyvrácených pět cennějších stromů, převážně u rybníků Hastrman a Rantejch. Některé odklízecí práce začaly mezi svátky. „Prvotně odklízíme větve, které brání v průjezdu nebo průchodu a větve zavěšené v korunách stromů. Poslední přijdou na řadu stromy vyvrácené do rybníků," uvedla mluvčí radnice Alena Doležalová.

V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku sníh poničil některé dřeviny v horní části Bechyňova náměstí, vyvrácené stromy byly vidět například na cyklostezce do Sázavy.

Lesníci v okolí Přibyslavi větší polomy nehlásí. „Ani u nás, ani u okolních majetků jsem nezaznamenal, že by někdo měl nějaké větší škody. Něco samozřejmě tím sněhem spadlo," řekl Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí v Přibyslavi a předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Podobné škody podle něj v zimě bývají. Družstvo spravuje 5750 hektarů lesa na Havlíčkobrodsku a Žďársku.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě