logo Silvarium tisk
Název: V lesích na Blatensku hrozí přemnožení kůrovce
Zdroj: Prachatický deník
Datum: 07.08.2007
Autor: sp
Rubrika: Prachaticko - mikroregionStrakonicko/V lesích na Blatensku se začal šířit kůrovec. Přeje tomu suché a teplé počasí a polomové dřevo, které stále ještě zůstává v některých soukromých lesích. "V této části okresu jsme zjistili, že se kůrovec namnožil na napadaném dřevě a začal nalétat do stojících stromů. To je zřetelné ze závrtů a drtinek na šupinách jejich kůry," informoval za Lesy ČR Viktor Blaščák. Situace je kritická. Až tak, že lesníci dokonce uvažují o chemickém ošetření napadených stromů. "Proto ji musíme řešit tak, že majitelé lesů, kteří polomy dosud nevyklidili, k tomu dostanou písemnou výzvu s termínem. Při nedodržení je pak čeká od státní správy možná pokuta," řekl. V jihozápadní části Strakonicka zatím lesníci na poplach nebijí. Výskyt kůrovce na Podlesí, na to, jak se situace po lednových polomech jevila, nepřevyšuje běžné normy. Ale ještě není vyhráno. "Další generace tohoto škůdce se může objevit ještě v září. Zatím jsem nic nezjistil a ani žádné napadené dřevo netěžil," řekl za "svoji" část Strakonicka odborný lesní hospodář Jaroslav Jarolím ze Zdíkova. "Začíná se objevovat napadení jednotlivých stromů," říká další odborný lesní hospodář Zdeněk Kadlec z Katovic. "Pokud přijde studené a vlhké počasí, nepředpokládám velké problémy. Pokud ale bude sucho a teplo, může se kůrovec začít vyskytovat kalamitně," poznamenává Zdeněk Kadlec.

(sp)


Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě