logo Silvarium tisk

V Přerově se otevřela unikátní expozice Ptáci České republiky, je součástí rekonstruované Ornitologické stanice (ORNIS) Muzea Komenského v Přerově. Návštěvníkům v moderních prostorách představuje nejen všech 365  druhů ptáků, které se objevily na území České republiky, ale i 248 druhů jejich vajec. Ve stanici, jejíž rekonstrukce trvala tři roky a stála sto milionů korun, je umístěn i depozitář s největší sbírkou preparátů ptáků a vajec v tuzemsku, badatelny a pracoviště. Veřejnosti se ORNIS poprvé otevře v sobotu.

„Unikátní je především to, že je to jediná taková expozice v celé České republice. Myslím si, že žádné jiné muzeum nikdy nic takového mít nebude. Nemají dostatečné sbírkové fondy a ani takové prostory. Navíc se nám podařilo získat drtivou většinu ptáků. Chybějící druhy jsme si zapůjčili z Prahy, Brna, Českých Budějovic, Teplic či z Opavy, podařilo se nám tak dokompletovat téměř celý soubor všech druhů ptáků, které byly historicky zjištěny na území České republiky," řekl dnes ČTK vedoucí stanice Josef Chytil. Za unikátní považuje i přiřazení vajec k jednotlivým druhům.

Rekonstrukce samotné ORNIS přišla na sto milionů korun, z toho 70 milionů korun se podařilo získat z evropských dotací, řekl ČTK krajský radní Jan Žůrek. Její součástí je i nový depozitář, jehož potřeba dala impuls k celé rekonstrukci. "V depozitáři máme umístěno kolem 8000 preparátů ptáků a kolem 13.000 vajíček. Z exotického ptactva patří mezi nejvzácnější nelétající papoušek kakapo soví, který se vyskytuje pouze na Novém Zélandu. Snáší jediné vajíčko, a to jen jednou za dva nebo dokonce tři roky," doplnil Chytil. V budově nechybí i badatelny či pracovna preparátora.

Základ současné obrovské sbírky stanice položil ornitolog Jiljí Sitko, který stanici vedl od 70. let. Preparáty s pomocí kolegy Františka Hejla získával ze škol, nakupoval je z pozůstalostí a soukromých sbírek. Na novou podobu ORNIS se přišel dnes podívat osobně. Z rekonstrukce má podle svých slov nádherný pocit. "Přiznám se, že jsem s něčím takovým vůbec nepočítal," řekl ČTK Sitko. Připomněl, že za jeho éry se podařilo vykoupit 15 soukromých sbírek z celé republiky.

Podle ředitele České společnosti ornitologické Zdeňka Vermouzka je ORNIS jediným ornitologickým muzeem na území ČR. „Je to unikátní a jsem hrozně rád, že takové zařízení existuje a dostalo se mu takové zásadní renovace, dnes je muzeem na evropské úrovni. Jeho sbírka je unikátní, je srovnatelná s největšími sbírkovými institucemi u nás, protože je zaměřena cíleně," uvedl Vermouzek.

Expozice samotná, která nyní čítá 365 druhů ptáků, se bude podle Chytila rozšiřovat o nové druhy, které budou na území ČR spatřeny. Prvním adeptem je buřníček žlutonohý, který hnízdí na Antarktidě a nedávno se vyskytl na Šumpersku, kam jej zřejmě zavála bouře nad Atlantikem. Pták nepřežil, jeho tělo však má uchované přerovská stanice a chystá se jej v nejbližší době doplnit do expozice.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě