logo Silvarium tisk
Název: Varování: Další kalamita!
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 23.01.2007
Autor: (hos, et, ned)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Po vichřici meteorologové předpověděli přívaly sněhu, pod jeho tíhou mohou opět padat stromy

Plzeň - Lesníci a energetici se ještě stále nedokázali vypořádat s následky orkánu a už se blíží další kalamita. Meteorologové včera varovali, že Plzeňský kraj zasypou dnes a zítra přívaly sněhu. To může následky vichřice ještě umocnit.
 "Od úterý až do čtvrtka bude vytrvale sněžit. Napadnout by mělo přibližně třicet centimetrů sněhu," říká Ivo Bohman z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni. Sníh bude doprovázet čerstvý nárazový vítr. Sníh přichází v nejméně vhodnou dobu. Lesníkům ztíží odstraňování polomů, řada stromů je navíc nahnutých a pod sněhem se budou lámat. Pokud se varování meteorologů naplní, měli by se lidé podle mluvčího ČEZ pro západní Čechy Martina Sobotky připravit na další výpadky elektrického proudu. "Takové množství mokrého sněhu bývá samo o sobě důvodem vyšší poruchovosti. V situaci po větrné kalamitě je navíc riziko výrazně vyšší. Stále přijímáme hlášení od hasičů, kteří upozorňují na stromy, nakloněné nad vedením," řekl Sobotka.
 Na Šumavě se letos sněhu nemohli dočkat, teď ale přichází v nejméně vhodnou chvíli. Především běžkařské trasy jsou kvůli popadaným stromům nebezpečné. Na Železnorudsku se nedá dostat například do okolí Debrníku. Cesty k dálnici nebo na Polom jsou neprůchodné. Do Ferdinandova údolí se lidé dostanou s obtížemi. Neprůchodná je také cesta z Hůrky na jezero Laka. "Vůbec tam nedoporučujeme lidem vstupovat. Pořád hrozí pády stromů," říká šéf Horské služby na Šumavě František Stupka. Upozornil, že nezodpovědní lyžaři se sice přes stromy mohou prodrat, když se jim pak ale něco stane, záchranáři se k nim nedostanou.
 Správa Národního parku Šumava včera požádala úřady pověřených obcí o vyhlášení zákazu vstupu do lesů. "Řada míst bude vyloženě nebezpečných. Týká se to prakticky všech turistických cest," vysvětlil ředitel správy parku Alois Pavlíčko.
 Ministr zemědělství Petr Gandalovič navrhne vládě vyhlásit v Plzeňském kraji nouzový stav. Ten by umožnil zákaz vstupu do všech oblastí s polomy.

Viz Pancíř obsadili... str. C3

***

* Co hrozí v kraji Silné vytrvalé sněžení, sněhové jazyky, místy i závěje. Varování platí od dnešního rána až do čtvrtečního večera. Zdroj - ČHMÚ

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě