logo Silvarium tisk

Biologické centrum Akademie věd ČR (AV) uspělo u soudu ve sporu o způsob hospodaření ve vlastním lese na jižní Moravě. Vědci chtějí na pozemku hospodařit způsobem blízkým přírodě, nezískali ale souhlas úřadů. Krajský soud v Brně koncem ledna zamítavé rozhodnutí zrušil a věc vrátil ministerstvu zemědělství k dalšímu řízení. O verdiktu soudu dnes biologické centrum informovalo v tiskové zprávě.

Pozemek, který bude součástí největší moravské ptačí rezervace, Ptačího parku Kosteliska, koupilo Biologické centrum AV na začátku roku 2020. Na pozemku zarostlém především náletovými i nepůvodními stromy chtěla vědecká instituce hospodařit šetrnými způsoby blízkými přírodě s cílem podpořit rozvoj biodiverzity. Podali proto žádost o změnu kategorie lesa z lesa hospodářského, sloužícího především produkci dříví, na les zvláštního určení, který má sloužit především ochraně a obnově biodiverzity.

„My tam chceme vytvořit lesy, které měly téměř v celé Evropě dlouhou tradici po stovky let, ale z krajiny už téměř zmizely,“ popsal záměr vedoucí Oddělení biodiverzity a ochrany přírody Biologického centra AV Lukáš Čížek. Na pozemku chtějí vědci vysázet řídký les, složený z vrb a dubů, které by pravidelně ořezávali. Navíc by se tam v budoucnu pásl dobytek. „Takový biotop a způsob hospodaření nejlépe vyhovuje mnoha druhům ohroženého hmyzu a ptákům, ale i dalším druhům živočichů a rostlin,“ dodal Čížek.

Žádost o změnu kategorie lesa ale zamítl Krajský úřad Jihomoravského kraje a ministerstvo zemědělství zamítavý postoj potvrdilo. Biologické centrum se proto obrátilo na soud, který lednovým rozsudkem potvrdil, že vlastník lesa má právo určit, k jakému cílovému stavu porost povede. „Podle soudu není podstatné, jak les v dané chvíli vypadá, ale k jakému stavu bude upravován. Není důležitý stav na startu, ale v cíli,“ uvedl k rozsudku odborný lesní hospodář a poradce v oblasti lesnictví Dušan Utinek.

Přestože soudní spor vědci vyhráli, povolení pro své plány ještě nemají. Soud totiž zrušil zamítavé rozhodnutí ministerstva zemědělství a věc mu vrátil k dalšímu řízení. V něm bude úřad vázaný právním názorem vysloveným v rozsudku.

ČTK

Komentáře  

+5 # Rensa 2023-03-08 16:56
Neviděl jsem žádost ani rozhodnutí úřadu, ministerstva či soudu, ale na to nepotřebují kategorii lesa zvláštního určení.
Je to jejich, chtějí tam hospodařit odlišným způsobem, nechť si nechají vyhotovit LHP s vlastními rámcovými směrnicemi, pro které jsou přílohy vyhlášek jenom doporučení pro stanovení závazných ustanovení plánu a v rámci schvalovacího řízení zažádají o výjimky ze zákona a stěžovat u soudu si mohou, pokud by jim to kraj, potažmo ministerstvo nechtěly schválit.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě